Wąska pompa głębinowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Mariusz Siwko
27.07.2022

Mając już studnię głębinową trzeba jeszcze wyposażyć ją w odpowiednią pompę. Zdecydowanie najlepszym, a często jedynym rozwiązaniem jest zakup pompy głębinowej. Pytanie tylko, jaką wybrać, skoro oferta rynkowa jest tak ogromna, a parametry robocze pomp niewiele mówią niezorientowanym inwestorom? Zacznijmy od rozmiaru urządzenia, który jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru. Szczególnie duże zainteresowanie w naszym kraju budzą wąskie pompy głębinowe. Sprawdź, co trzeba o nich wiedzieć.

Wąska pompa głębinowa, czyli jaka?

Definicję wąskiej pompy głębinowej wypełniają przede wszystkim modele 3-calowe, które mają średnicę między 74 a 75 mm. To rzeczywiście bardzo wąskie urządzenia, co niesie ze sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim takie pompy są uniwersalne. Można je zamontować w większości studni wierconych, ale też w studniach kopanych czy nawet zbiornikach wolnostojących, o ile zapewnimy stałe chłodzenie silnika (w tym celu używa się płaszcza chłodzącego).

Wąskie pompy głębinowe są również łatwe w montażu, z czym powinien sobie poradzić każdy majsterkowicz i domorosły hydraulik. Są lekkie i atrakcyjnie wycenione, co także tłumaczy duże zainteresowanie takimi pompami.

Jedyny wybór, gdy masz wąską studnię wierconą

Wąskie pompy głębinowe są przeznaczone stricte do montażu w wąskich odwiertach. Bez problemu zmieścisz taką pompę w rurze osłonowej DN 100, a nawet DN 80 (i to już po uwzględnieniu miejsca na kabel zasilający oraz linkę podwieszającą).

Płynie z tego prosty wniosek: jeśli masz wąską studnię wierconą, której średnica nie przekracza 100 mm, to musisz zdecydować się na pompę głębinową w rozmiarze 3” lub maksymalnie 3,5”. Większa pompa się w takiej studni nie zmieści.

Wąskie pompy potrafią być bardzo wydajne

Mitem jest stwierdzenie, że pompy 3-calowe, a nawet 3,5-calowe, nie gwarantują wysokiej wydajności i nadają się co najwyżej do zasilania w wodę małego domu jednorodzinnego. W rzeczywistości na rynku znajdziemy mnóstwo modeli wąskich pomp głębinowych o wydajności na poziomie nawet około 100 litrów na minutę, co już powinno w zupełności wystarczyć do obsługiwania rozbudowanych systemów nawadniających, na przykład na potrzeby sporego ogrodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie