Wady posiadania zmiękczacza wody

Mariusz Siwko
15.11.2021

Centralny zmiękczacz wody to coraz częściej standardowy element wyposażenia domów i mieszkań. Wszystko za sprawą rosnącej świadomości na temat szkodliwego wpływu twardej wody na instalacje, armaturę czy urządzenia grzewcze. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup zmiękczacza, to powinieneś poznać wady jego posiadania. Najważniejsze z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Koszty eksploatacji

Na dobry początek musisz sobie zdać sprawę z tego, że użytkowanie zmiękczacza wody nie jest darmowe. Koszty zużycia prądu przez głowicę sterującą urządzeniem są pomijalne, natomiast co miesiąc będziesz wydawać kilkadziesiąt złotych na sól w tabletkach. Szacowane zużycie w domu jednorodzinnym wynosi około 25 kilogramów miesięcznie (koszt to między 20 a 30 złotych, w zależności od miejsca zakupu).

Poza tym tę sól trzeba gdzieś przechowywać, a nie każdy ma na to miejsce, zwłaszcza w mieszkaniu. Dlatego będziesz musiał regularnie kupować ją w markecie budowlanym czy zamawiać w Internecie i solidnie się przy tym nadźwigać.

Konieczność pamiętania o uzupełnianiu soli w zasobniku

Jeśli zapomnisz o uzupełnianiu soli w zasobniku, to w pewnym momencie złoże zastosowane w zmiękczaczu może przestać spełniać swoją funkcję – po prostu wyczerpie się jego pojemność. W skrajnym przypadku może to nawet oznaczać konieczność wymiany złoża.

I choć teraz wydaje Ci się, że zawsze będziesz pamiętać o uzupełnianiu soli w zasobniku, to uwierz, że po kilku miesiącach zaczniesz o tym zapominać.

Wyższe zużycie wody

Nie każdy wie, że posiadanie zmiękczacza wody zawsze podnosi zużycie tego medium w gospodarstwie domowym. Jak to możliwe? Wszystko przez proces regeneracji, do którego urządzenia zużywa nawet 150 litrów wody potrzebnej do wypłukania złoża z zalegającego na nim żelaza oraz innych minerałów odpowiadających za podwyższoną twardość wody.

Jeśli w miesiącu przypadną cztery regeneracje, to łatwo policzyć, że zużycie wody wzrośnie nawet o 600 litrów. Nie jest to dużym problemem dla osób, których dom czy mieszkanie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Gorzej, gdy popłuczyny z regeneracji są odprowadzane do zbiornika bezodpływowego, co zwiększy częstotliwość wywozu szamba. Musisz o tym pamiętać i nie ulegać myśleniu, że eksploatacja zmiękczacza nic Cię nie kosztuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.