Przepełnione szambo – co robić?!

Mariusz Siwko
18.11.2021

Nikomu nie życzymy znalezienia się w takiej sytuacji, natomiast wielu właścicieli zbiorników bezodpływowych choć raz doświadczyło problemu przepełnionego szamba. Zwykle jest to związane z tym, że zbyt późno zamówiliśmy wywóz nieczystości, w efekcie czego zbiornik jest całkowicie zapełniony i jego zawartość lada moment może się wylać na zewnątrz przez studzienkę rewizyjną. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź w naszym poradniku.

Nie wpadnij na „genialny” pomysł

Tym pomysłem jest oczywiście wypompowanie szamba ze zbiornika np. do przydrożnego rowu czy studzienki kanalizacyjnej. Jest to działanie bezprawne, zagrożone bardzo wysokimi karami. Skoro już popełniłeś błąd i doprowadziłeś do przepełnienia szamba, to teraz musisz za to zapłacić – nie przerzucaj tych kosztów na środowisko czy innych mieszkańców, którzy płacą za kanalizację.

Od razu skontaktuj się z firmami asenizacyjnymi

Jeśli Twój „szambiarz” nie ma już wolnego terminu, to zapomnij o wierności i po kolei obdzwoń kilka firm działających w okolicy. Jest duża szansa, że któraś z nich będzie w stanie przysłać na miejsce wóz asenizacyjny i pomóc Ci w tej trudnej sytuacji – choć pewnie za wyższą cenę, jeśli problem pojawił się w weekend czy w późnych godzinach wieczornych.

Spokojnie – do wybicia szamba jeszcze daleka droga

Jeśli poziom nieczystości w zbiorniku zbliżył się właśnie do granicy studzienki rewizyjnej, to nie masz jeszcze powodów do paniki. Szambo nie powinno wybić, ponieważ wciąż jest na nie sporo miejsca w rurach kanalizacyjnych wewnątrz budynku oraz w głównej rurze odprowadzającej nieczystości do zbiornika bezodpływowego. Przy ograniczeniu zużycia wody możesz raczej ze spokojem poczekać na wizytę kierowcy wozu asenizacyjnego do następnego dnia.

Ogranicz zużycie wody w budynku do niezbędnego minimum

Takim minimum jest oczywiście korzystanie z toalety oraz wzięcie prysznica – oszczędne osoby są w stanie umyć się przy wykorzystaniu zaledwie 6-8 litrów wody. Spróbuj, to bardzo fajny trening, który może pozwolić Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za wodę. Z kolei takie czynności, jak mycie naczyń warto przeprowadzić tradycyjnie, czyli w misce na dworze.

Wyciągnij z tego lekcję na przyszłość

Musisz po prostu częściej kontrolować poziom szamba w zbiorniku bezodpływowym, najlepiej raz na kilka dni. Docelowo natomiast warto zainstalować specjalny czujnik, który zaalarmuje Cię o konieczności wezwania wozu asenizacyjnego z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.