Poznaj zalety tradycyjnego odżelaziacza z napowietrzaniem

Andrzej Winnicki
14.04.2022

Odżelaziacz wody jest absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu zasilanego wodą z własnego ujęcia – w większości przypadków występuje w niej problem przekroczonego stężenia żelaza, które odkłada się w instalacji, powoduje rdzawe zacieki na armaturze i jest szkodliwe dla urządzeń. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się automatyczne odżelaziacze np. ze złożem jonowymiennym, jednak wybierając taką stację dla siebie warto również zainteresować się klasycznym rozwiązaniem, czyli odżelaziaczem z napowietrzaniem (ocynkowanym). Jakie są jego najważniejsze zalety?

Bardzo niskie koszty eksploatacji

Ta zaleta powinna szczególnie przemówić do wyobraźni osób, które nie chcą, aby odżelaziacz spowodował drastyczny wzrost wydatków na utrzymanie domu. Tutaj nie dość, że nie musimy regularnie kupować tzw. regenerantu (więcej o tym za chwilę), to jeszcze mamy możliwość wyprowadzania popłuczyn z regeneracji prosto na ogród, zamiast do kanalizacji, oszczędzając tym samym na produkcji ścieków.

Brak chemii

Jest to bardzo ważna zaleta, na którą uwagę zwrócą zarówno osoby dbające o swój portfel, jak i o środowisko. Tradycyjny odżelaziacz z napowietrzaniem nie potrzebuje żadnego chemicznego regenerantu do przeprowadzenia procesu regeneracji złoża. Nie musimy więc kupować ani soli w tabletkach, ani nadmanganianu potasu, ograniczając produkcję chemii.

Niska cena zakupu

Odżelaziacz z napowietrzaniem będzie nieco tańszy w zakupie w porównaniu z modelem automatycznym. Biorąc pod uwagę wspomniane już niskie koszty eksploatacji można więc napisać, że taka stacja uzdatniania jest najbardziej opłacalnym wyborem dla osób, które nie mają innej opcji i muszą usuwać nadmiar żelaza z wody z własnego ujęcia.

Wysoka skuteczność

Klasyczny odżelaziacz wody z napowietrzaniem i złożem kwarcowym poradzi sobie z uzdatnianiem nawet bardzo problematycznej wody, w której występuje kilkunastokrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia żelaza. Jest to zatem bezpieczny wybór z punktu widzenia osób, które nie chcą popełnić pomyłki na etapie doboru odżelaziacza, a nie mają również możliwości, aby przetestować różne rozwiązania. Za tradycyjnym odżelaziaczem przemawia również niska awaryjność oraz długowieczność, czego już nie można napisać o automatycznych stacjach ze złożami o mocno ograniczonej pojemności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.