Pompa jednofazowa a trójfazowa – na czym polega różnica?

Antoni Kwapisz
11.06.2024

Wybierając pompę głębinową do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego, zetkniesz się z podziałem urządzeń na te jedno- i trójfazowe. Wielu nabywców nie do końca rozumie, na czym polega różnica, dlatego krótko wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Zasilanie

Pompy jednofazowe są zasilane prądem jednofazowym, a trójfazowe – jak nietrudno się domyśleć – trójfazowym. Innymi słowy: modele napędzane silnikiem jednofazowym można podłączyć do zwykłego gniazdka, w którym płynie prąd o napięciu 230V. Z kolei pompy trójfazowe wymagają zasilania z tzw. gniazda siłowego o napięciu 400V.

Zastosowanie

Pompy jednofazowe są dedykowane użytkowi domowemu, choć mogą się sprawdzić również w mniejszych gospodarstwach rolnych czy firmach. Zapewniają wydajność na poziomie do kilkuset litrów na minutę, natomiast są mniej odporne na wytężoną pracę.

Z kolei pompy trójfazowe są przeznaczone do użytku profesjonalnego, w tym do nawadniania pól uprawnych, obsługi stacji wodociągowych czy zasilania instalacji przemysłowych.

Którą pompę wybrać?

To oczywiście zależy od przeznaczenia. Jeśli szukasz pompy do domu, na przykład do podlewania ogrodu, to poprzestań na tańszym i łatwiejszym w instalacji modelu jednofazowym. Jeśli natomiast planujesz bardzo intensywne użytkowanie pompy, to lepiej będzie postawić na model z trwalszym silnikiem trójfazowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie