Pompa głębinowa zasysa powietrze: o czym może to świadczyć?

Remigisz Szulc
03.11.2023

Niepokojące dźwięki dobiegające studni w trakcie pracy pompy wymagają zainteresowania ze strony właściciela instalacji. Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów jest wyraźne zasysanie wody przez pompę głębinową. Dowiedz się, o czym może to świadczyć.

Obniżenie się poziomu wody w studni

Taki scenariusz należy brać pod uwagę, jeśli studnia jest stosunkowo płytka (ma mniej niż 20 metrów głębokości), a jest i była intensywnie użytkowana. Może wówczas dojść do obniżenia się lustra wody w studni, przez co pompa w trakcie pracy zaczyna zasysać powietrze.

Jest to sytuacja, której nie należy lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia pompy głębinowej.

Niepoprawne zawieszenie pompy

Jeśli problem występuje od początku eksploatacji studni, to prawdopodobnie pompa została zawieszona zbyt wysoko i nie jest w całości zanurzona w wodzie w trakcie poboru. W takiej sytuacji należy ją obniżyć, co może wymagać przedłużenia rury tłocznej.

Oczywiście nie można też wykluczyć wyeksploatowania źródła, co jednak ma miejsce raczej w wieloletnich studniach po długotrwałych okresach suszy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie