Nieszczelno szambo? Nie lekceważ tego!

Piotr Kowalczyk
04.11.2021

Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik przeznaczony do gromadzenia w nim ścieków, to wciąż popularne rozwiązanie w naszym kraju. Sieć kanalizacyjna nie dotarła jeszcze do tysięcy gospodarstw domowych, a nie każdy może sobie pozwolić – czy to z przyczyn finansowych, czy technicznych – na zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Zostaje więc szambo, najczęściej betonowe. Mnóstwo takich zbiorników nie grzeszy szczelnością, przez co stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Jeśli sam masz nieszczelne szambo, to nie możesz przejść nad tym do porządku dziennego!

Dlaczego pojawiła się nieszczelność?

Powody mogą być bardzo różne, jednak w przypadku zbiorników betonowych nieszczelność jest po prostu efektem degradacji. Każde szambo z betonu prędzej czy później straci pierwotną szczelność – zużyje się warstwa izolacji, pojawią się pęknięcia pod wpływem naporu ziemi i działania agresywnych związków chemicznych. W grę może również wchodzić uszkodzenie mechaniczne podczas prowadzenia prac ziemnych.

Działanie z premedytacją?

Nie jest żadną tajemnicą, że w Polsce mamy tysiące szamb, które od początku były nieszczelne. Dlaczego? Ponieważ tak obmyślili to sobie ich właściciele. Brak dna, dreny czy po prostu podziurawienie zbiornika są „sprytnym” sposobem na zaoszczędzenie na usługach asenizacyjnych. Cierpi na tym jednak środowisko.

Jeśli sam masz nieszczelny zbiornik na nieczystości, to pamiętaj, że sprawa może w każdej chwili wyjść na jaw. Wystarczy, że lokalne służby postanowią skontrolować Twoje rachunki za wywóz szamba – gdy okaże się, że ich nie masz lub np. zlecasz wywóz nieczystości tylko raz w roku, to sprawa będzie już oczywista.

Nieczystości zatruwają nie tylko najbliższą okolicę

Wiele osób mających nieszczelne szamba nie przejmuje się tym, ponieważ wychodzą z założenia, że jest to szkodliwe wyłącznie dla ich gruntu. Nic bardziej mylnego. Wystarczy niewielki spadek terenu, aby zawartość szamba zaczęła spływać na działki sąsiadów. Skrajnie groźną sytuacją jest natomiast przedostawanie się ścieków do wód gruntowych, które są czerpane w okolicznych studniach.

Jak sprawdzić, czy masz szczelne szambo?

To nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać. Nie musisz odkopywać zbiornika czy tym bardziej do niego wchodzić (nigdy tego nie rób!). Wystarczy tylko porównać ilość zużywanej w domu wody z ilością wybieranych ścieków. Jeśli obie wartości są na zbliżonym poziomie, to wszystko gra. Gorzej, gdy np. zużywasz 10m3 wody miesięcznie, a wóz asenizacyjny wybiera raz w miesiącu tylko 6m3 nieczystości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie