Kiedy trzeba PILNIE wezwać hydraulika?

Mateusz Nowak
11.05.2021

Hydraulik to jeden z tych zawodów, które będą potrzebne zawsze. Trudno sobie wyobrazić, aby kiedykolwiek miało zabraknąć pracy dla specjalistów zajmujących się montażem i serwisowaniem instalacji WOD-KAN. Zwłaszcza, że coraz mniej osób potrafi usunąć nawet drobne awarie hydrauliczne. Bywają również sytuacje, w których należy pilnie wezwać hydraulika i nie kombinować z samodzielnymi naprawami. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zalewasz sąsiada

Tutaj sprawa jest oczywista. Jeśli przybiega do Ciebie sąsiad z dołu i informuje o pojawieniu się plamy na jego suficie, to czas wezwać hydraulika. We własnym zakresie możesz jedynie odciąć wodę zaworem głównym, dzięki czemu przestanie się ona sączyć przez nieszczelność – najpewniej pod wanną lub prysznicem.

Awaria kotła grzewczego

Przeprowadzanie jakichkolwiek napraw w kotle grzewczym własnymi siłami przez osoby niemające odpowiednich kwalifikacji jest skrajnie nieodpowiedzialne. Zwłaszcza, gdy mówimy o kotle gazowym, w przypadku którego priorytetem zawsze musi być bezpieczeństwo.

Jeśli kocioł wchodzi w tryb serwisowy, nie grzeje, wydaje dziwne dźwięki czy wyłącza się podczas pracy, to nie pozostaje Ci nic innego, jak pilnie wezwać hydraulika będącego jednocześnie serwisantem urządzeń grzewczych.

Awaria piecyka do podgrzewania wody

W wielu mieszkaniach wciąż korzysta się z tego typu piecyków, które niestety po latach użytkowania mogą już wymagać wymiany lub przynajmniej kompleksowego serwisu. Awarie piecyków, tzw. junkersów, są śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ ich skutkiem może być ulatnianie się czadu. Jeśli więc obserwujesz jakiekolwiek objawy awarii piecyka gazowego do podgrzewania wody, to pilnie wezwij hydraulika.

Gwałtowny spadek ciśnienia w instalacji

Jeśli widzisz, że ciśnienie w instalacji grzewczej spadło do zera w ciągu zaledwie kilku godzin, to sprawa jest jasna: masz gdzieś solidny wyciek. Na pierwszy rzut oka może on być niewidoczny, dlatego nie poradzisz sobie z tym własnymi siłami.

Wezwij hydraulika, który przy pomocy kamery termowizyjnej (lub na podstawie doświadczenia) wskaże najbardziej prawdopodobne miejsce nieszczelności. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego skuwania posadzki i niszczenia okładziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie