Kiedy opłaca się wymienić silnik w pompie głębinowej?

Antoni Kwapisz
30.10.2023

Zatarcie/spalenie silnika to jedna z najczęstszych awarii, do jakich dochodzi w pompach głębinowych. Zwykle jest to skutek nieprawidłowej eksploatacji urządzenia – zbyt dużej liczby załączeń w ciągu godziny oraz pracy na sucho. W momencie wystąpienia usterki pojawia się pytanie: co robić? Jedną z opcji jest wymiana samego silnika w pompie głębinowej. Kiedy warto się na to zdecydować?

Gdy pompa jest w bardzo dobrej kondycji

Jeśli poza awarią silnika pompie nic nie dolega, jest w pełni sprawna, a jej część hydrauliczna jest w doskonałej kondycji, to wymiana jednostki jak najbardziej ma sens. Jest to lepsze rozwiązanie w porównaniu z regeneracją silnika, ponieważ na nową jednostkę dostajemy co najmniej 2-letnią gwarancję i mamy pewność, że silnik nie będzie sprawiać żadnych problemów w dłuższym okresie eksploatacji.

Gdy masz możliwość kupienia silnika pasującego do pompy plug&play

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wymiana silnika w pompie głębinowej nie zawsze jest możliwa bez skorzystania z usługi fachowca. Jeśli do danej pompy nie ma dedykowanych silników, to ewentualne przeróbki mogą być po prostu nieopłacalne.

Jeśli natomiast wiesz, że możesz od ręki kupić silnik, który wymienisz własnymi siłami, to jak najbardziej może mieć to uzasadnienie – również ekonomiczne (wymiana będzie tańsza niż zakup nowego pompy).

Gdy posiadasz pompę wysokiej jakości

Jeśli ta pompa pracuje w Twojej studni już od długiego czasu, jest to model z wysokiej półki i do tej pory nie było z nim żadnych problemów, a zakup nowego urządzenia podobnej klasy byłby bardzo kosztowny, to jest to przesłanka za wymianą samego silnika.

Po takiej operacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pompa będzie pracować bezawaryjnie przez wiele kolejnych lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie