Jak zaoszczędzić na wywozie szamba?

Piotr Kowalczyk
04.10.2022

Drastyczny wzrost kosztów życia nie ominął również usług asenizacyjnych. W ostatnich miesiącach firmy zajmujące się wywozem nieczystości płynnych podniosły ceny. Dziś nikogo nie dziwi opłata na poziomie nawet 35-40 złotych za metr sześcienny ścieków, co mocno bije po kieszeni zwłaszcza osoby starsze, które nie mogą zwiększyć swoich dochodów. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie włączenie trybu oszczędnościowego. Sprawdź, jak zaoszczędzić na wywozie szamba.

Zacznij od znalezienia tańszej firmy asenizacyjnej

Być może obecna firma nie jest wcale taka tania, za jaką się podaje? Gdy chodzi o pieniądze, a koszty życia zaczynają mocno bić po kieszeni, to nie ma sensu kierować się sentymentami. Warto podzwonić po innych firmach w okolicy i sprawdzić, czy nie uda się załatwić wywozu nieczystości o 10-15 złotych taniej, co w skali roku przyniesie już konkretne oszczędności.

Ogranicz zużycie wody w gospodarstwie domowym

Bez tego ani rusz. Jedynym w 100% pewnym sposobem na zaoszczędzenie na wywozie szamba jest zmniejszenie zużycia wody. Masz wannę? Pomyśl o wymianie na prysznic. Zmywasz naczynia ręcznie? To może być dobry moment na zakup oszczędnej zmywarki. Oczywiście nie zapominamy o podstawach, czyli zakręcaniu wody podczas golenia i mycia zębów, niespłukiwaniu resztek jedzenia w zlewie itd.

Kuchnia letnia

To całkiem ciekawy pomysł, którym powinni się zainteresować posiadacze coraz droższego w użytkowaniu szamba. Kuchnia letnia w okresie od wiosny do jesieni pozwoli znacząco obniżyć zużycie wody, a tym samym zmniejszyć częstotliwość wywozu nieczystości płynnych. W jaki sposób? Wystarczy przygotowywać posiłki i myć naczynia na zewnątrz, korzystając z wody ogrodowej i stosując biodegradowalne środki myjące, co pozwoli wylewać popłuczyny na trawnik zamiast do kanalizacji.

Założenie spółdzielni z sąsiadami

Dobrym rozwiązaniem może być również umówienie się z sąsiadami posiadającymi szamba na wspólne zamawianie wywozu. Nie musi się to odbywać w tym samym dniu – ważne, aby zawrzeć długoterminową umowę z jedną firmą, co pozwoli wynegocjować lepszą cenę dla wszystkich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie