Jak wybrać firmę asenizacyjną do wywozu szamba?

Krzysztof Jagielski
08.10.2021

Wywóz szamba, czyli nieczystości płynnych gromadzonych w zbiorniku bezodpływowym, jest obowiązkiem jego właściciela. Policja czy straż miejska mogą kontrolować wywiązywanie się z tego poprzez sprawdzanie rachunków wystawionych przez firmę asenizacyjną. Jeśli jesteś świeżo po wykonaniu szamba, to musisz jak najszybciej znaleźć przedsiębiorstwo oferujące wywóz nieczystości i najlepiej zawrzeć z nią stałą umowę. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze firmy asenizacyjnej.

Pojemność beczkowozu

Pierwszą rzeczą, jaką musisz sprawdzić analizując oferty lokalnych firm asenizacyjnych, jest właśnie pojemność beczkowozów, jakimi dysponują. Musi ona odpowiadać pojemności Twojego szamba, dzięki czemu wywóz będzie mógł być przeprowadzony jednorazowo, bez konieczności dwukrotnego czekania na „szambiarza” w ciągu tego samego dnia.

Przykładowo: masz zbiornik bezodpływowy o pojemności 8 metrów sześciennych. Szukaj takiej firmy asenizacyjnej, która dysponuje szambiarką umożliwiającą wybranie wszystkich nieczystości za jednym razem. Jest to bardzo wygodne oraz ułatwia planowanie częstotliwości wywozu.

Ceny

Co prawda branża asenizacyjna jest wybitnie mało konkurencyjna (lokalne firmy proponują niemal identyczne ceny), to jednak warto sprawdzić, czy na rynek nie wszedł niedawno przedsiębiorca chcący zawalczyć o klientów nieco niższymi stawkami.

Jeśli znajdziesz firmę asenizacyjną tańszą nawet o 10 złotych na jednym wywozie, to w skali roku da to oszczędności rzędu 120-240 złotych, w zależności od częstotliwości wybierania szamba. Z takim przedsiębiorcą warto od razu zawrzeć minimum roczną umowę z gwarancją utrzymania ceny.

Czas reakcji na zgłoszenie

To bardzo ważne kryterium, ponieważ każdemu posiadaczowi przydomowego szamba zdarzyło się znaleźć w sytuacji, w której musiał pilnie wybrać nieczystości – na przykład na dzień przed Wigilią, przed weekendową wizytą gości, wyjazdem na wakacje etc.

Dobrze więc będzie przetestować kilka lokalnych firm pod tym kątem. Zadzwoń do nich po kolei i zapytaj, czy jest możliwość zamówienia wywozu jeszcze na ten sam dzień. Niektóre firmy oferują nawet wywóz w weekend, co już jest bardzo dużym udogodnieniem dla klientów – zwłaszcza zapracowanych lub po prostu zapominalskich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie