Jak dbać o zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Maciej Piwowski
24.02.2022

Zasobnik ciepłej wody użytkowej jest kluczowym elementem wyposażenia domowej kotłowni. To w nim magazynujemy wodę, która jest następnie podgrzewana energią z kotła grzewczego, solarów czy grzałki elektrycznej. Zasobnik powinien zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę w gospodarstwie domowym, dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo dobrać jego pojemność. Równie istotną kwestią, o której jednak często się zapomina, jest konserwacja zasobnika. Sprawdź, jak dbać o zbiornik CWU, aby posłużył Ci jak najdłużej.

Rokroczna wymiana anody magnezowej

Zdecydowana większość zasobników CWU posiada anodę magnezową, czyli element służący ochronie antykorozyjnej wnętrza zbiornika. Nie każdy właściciel zasobnika zdaje sobie sprawę z tego, że taka anoda wymaga rokrocznej wymiany (kto by czytał instrukcję, prawda?). Koszt nowej anody waha się od około 60 do 100 złotych, dlatego nie jest to duży wydatek.

Jeśli chcesz uniknąć częstej wymiany anody magnezowej, to możesz zastosować w zasobniku anodę tytanową – jest o wiele trwalsza, a spełnia dokładnie tę samą funkcję.

Okresowe przegrzewanie wody w zasobniku

Wiele osób ustawia jedną temperaturę, do której ma być podgrzewana woda w zasobniku i nic więcej z tym nie robi. Tymczasem nie każdy kocioł ma domyślną funkcję przegrzewania wody, która ma na celu wyeliminowanie ryzyka namnażania się bakterii Legionella. Jeśli w Twojej kotłowni proces ten nie jest zautomatyzowany, to pamiętaj, aby minimum raz w tygodniu przeprowadzić ręczne przegrzewanie wody, poprzez podniesienie zadanej temperatury do około 75-80 stopni Celsjusza.

Regularna wymiana wody

Często jest tak, że w gospodarstwie domowym znajduje się zbyt duży zasobnik CWU, w efekcie czego nigdy nie następuje jego całkowite opróżnienie. Grozi to tym, że woda zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, co wskazuje na obecność bakterii. Dlatego warto co jakiś czas wymusić opróżnienie zasobnika poprzez zakręcenie zaworów doprowadzających zimną wodę oraz spuszczenie całej wody znajdującej się w zbiorniku.

Jaka jest szacowana trwałość zasobników CWU?

Markowe zasobniki dobrych producentów powinny wytrzymać około 10-12 lat normalnej eksploatacji, pod warunkiem przestrzegania wyżej opisanych zasad. Na rynku można jednak znaleźć zasobniki o znacznie dłuższej trwałości, które dzięki skutecznej ochronie antykorozyjnej (realizowanej bez udziału anody magnezowej) spokojnie mogą posłużyć 15 i więcej lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie