Jak często wymieniać filtr sznurkowy wody studziennej?

Mateusz Nowak
23.10.2023

Woda studzienna w większości przypadków jest na tyle zanieczyszczona, że wymaga uzdatniania jej na cele bytowe i spożywcze. Niezbędne jest również wstępne filtrowanie wody, do czego wykorzystuje się filtr sznurkowy. Dowiedz się, jak często należy go wymieniać.

To zależy od jakości wody

W przypadku mocno zanieczyszczonej wody, która zawiera mnóstwo żelaza i drobinki piasku, wymiana filtra wstępnego może być konieczna nawet co 2-3 tygodnie. Pamiętajmy, że im bardziej zabrudzony filtr, tym niższe będzie ciśnienie wody w instalacji, co może zaburzyć proces płukania złoża w trakcie regeneracji.

Standardowa woda

Jeśli woda w Twojej studni nie jest ponadnormatywnie zanieczyszczona, zawiera podwyższoną ilość żelaza, ale nie jest zabrudzona piaskiem, to możesz ograniczyć się do wymieniania filtra co około 4-5 tygodni.

Warto jednak we własnym zakresie obserwować filtr. Gdy zauważysz, że znajduje się na nim mnóstwo utlenionego żelaza (wygląda, jakby był oblepiony gliną), to czas najwyższy go wymienić. Nie jest to duży koszt, ponieważ pojedynczy filtr kosztuje około 4-5 zł, a dbanie o świeżość filtra sznurkowego przełoży się na sprawne i bezawaryjne działanie stacji uzdatniania wody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie