Ile lat powinna pracować nowa pompa głębinowa?

Marek Szydełko
14.04.2023

Trudno jest dokładnie określić czas eksploatacji pompy głębinowej. Oczywiście urządzenia renomowanych producentów potrafią pracować bez najmniejszej awarii przez kilkanaście lat, natomiast zdarzają się również przypadki, w których pompa „poddaje się” krótko po gwarancji. W naszym artykule krótko wyjaśniamy, od czego zależy to, ile lat będzie Ci służyć nowa pompa głębinowa.

Jakość wykonania

To główne kryterium decydujące o potencjalnym okresie użytkowania pompy głębinowej. Wiele na ten temat powie nam gwarancja. Są pompy, np. marki Pedrollo, objęte aż 3-letnia gwarancją producenta. W przypadku innych urządzeń gwarancja wynosi standardowe 2 lata.

Warto również poświęcić kilka słów pompom głębinowym nieznanych, chińskich producentów. Tutaj gwarancja bardzo często jest tylko teoretyczna, ponieważ skorzystanie z niej w przypadku awarii urządzenia może być bardzo problematyczne lub po prostu niemożliwe/nieopłacalne.

Prawidłowy dobór pompy do studni i instalacji

Na sprawność i tym samym okres bezawaryjnej pracy pompy bardzo duży wpływ ma to, czy została ona poprawnie dobrana do konkretnej studni. Jeśli np. pompa jest zbyt wydajna, to będzie się często uruchamiać, a każde załączenie silnika skraca jego żywotność.

Jakość wody

To często bagatelizowany czynnik, który również ma istotny wpływ na okres eksploatacji pompy. Jeśli przed dobraniem urządzenia inwestor nie sprawdził jakości wody, po czym okaże się, że zawiera ono sporo drobinek piasku, to pompa prawdopodobnie szybko ulegnie awarii. W takiej sytuacji należałoby zainwestować w pompę antypiaskową, z lepszymi uszczelnieniami i wzmocnionymi elementami hydraulicznymi (np. wirnikami).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie