Dlaczego trzeba zlecić badania wody z własnej studni?

Mariusz Siwko
17.05.2022

Decydując się na wykonanie własnego ujęcia wody, zwłaszcza do celów spożywczych i bytowych, należy zlecić przeprowadzenie badania jej składu fizykochemicznego oraz biologicznego. Jest to niezbędne z uwagi nie tylko na bezpieczeństwo ludzi, ale też instalacji wewnętrznej i podłączonych do niej urządzeń. Sprawdź, dlaczego nie powinno się rezygnować z badań wody pobieranej z własnej studni.

Podstawa przy doborze pompy głębinowej

Wyniki badań wody będą potrzebne na etapie dobierania pompy głębinowej do Twojej studni. Na pewno zapyta o nie ekspert z firmy sprzedającej tego typu urządzenia. Ważny jest przede wszystkim stopień zanieczyszczenia wody – jeśli np. zawiera ona sporo piasku, to w studni należy zastosować pompę głębinową odporną na zapiaszczenie.

Punkt wyjścia do dobrania stacji uzdatniania wody

Bez badań wody nie ma mowy o prawidłowym dobraniu stacji uzdatniania. Musimy przecież wiedzieć, z czym właściwie trzeba sobie poradzić – czy z wysokim poziom żelaza, manganu, twardością, nieprzyjemnym zapachem, zmąceniem etc. Żaden profesjonalista nie podejmie się doboru stacji uzdatniania „na oko”, zawsze najpierw prosząc klienta o przesłanie wyników badań wody.

Ryzyko występowania bakterii w wodzie

Zlecenie badania wody powinno być kwestią zupełnie oczywistą dla osób, które planują użytkować wodę z własnego ujęcia do celów bytowych i spożywczych, czyli do kąpieli, przygotowywania posiłków, mycia naczyń i picia. W wodzie niestety mogą się znajdować groźne dla zdrowia bakterie, na przykład kałowe, które można usunąć przy pomocy specjalnej lampy UV. Musimy jednak wiedzieć, z czym walczymy, aby uzdatnianie wody było skuteczne.

Gdzie można zlecić badania wody z własnej studni? Ile to kosztuje?

Takie badania, komercyjnie, przeprowadzają lokalne stacje sanepidu oraz niektóre zakłady wodociągowe posiadające własne laboratoria. Wyniki są już po kilku dniach. Koszt badań wynosi od około 300 do nawet 800 złotych (w przypadku kompleksowego badania z oceną biologiczną). Nie jest to mało, natomiast możesz mieć pewność, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.