Dlaczego nie warto kupować drogiej pompy głębinowej do domu?

Krzysztof Jagielski
21.09.2023

W Polsce szybko przybywa indywidualnych ujęć wody. W większości przypadków decydują się na nie osoby, które potrzebują taniego podlewania ogrodu. Jeśli także rozważasz taką inwestycję, to jedną z najważniejszych decyzji będzie wybór pompy głębinowej. Na potrzeby domu jednorodzinnego nie ma sensu inwestować w bardzo drogie urządzenie, o czym przekonujemy w naszym artykule.

Nie wykorzystasz jej możliwości

Najdroższe pompy głębinowe są przeznaczone stricte do zastosowań profesjonalnych oraz rolniczych. Oferują znakomite parametry robocze, które jednak nie zostaną wykorzystane w warunkach domowych. Można zatem napisać, że zakup takiej pompy jest przerostem formy nad treścią.

Różnica w cenie będzie znaczna

Dobrą pompę do użytku domowego śmiało można kupić za około 900-1200 zł. Pompy profesjonalne kosztują kilkakrotnie więcej. Tę różnicę lepiej jest spożytkować na zakup np. porządnego zbiornika hydroforowego czy zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem i usterkami instalacji elektrycznej.

Ryzyko problemów ze źródłem

Pamiętajmy, że te najdroższe pompy głębinowe charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, co paradoksalnie nie jest pożądane w ujęciach przydomowych. Płytkie studnie na potrzeby domu jednorodzinnego oferują ograniczoną wydajność, dlatego nie należy stosować w nich zbyt mocnych pomp, ponieważ groziłoby to wystąpieniem problemu tzw. zrywania lustra wody i tym samym pracy pompy na sucho.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie