Czym są pompy monoblokowe?

Mateusz Nowak
22.01.2025

Szukając pompy do wody na potrzeby czy to domu, firmy czy zakładu przemysłowego, z pewnością spotkasz się z pojęciem pompy monoblokowej. Jest to bardzo popularna technologia, która ma liczne zalety. Dowiedz się, czym właściwie są pompy monoblokowe.

Charakterystyka pomp monoblokowych

Pompa monoblokowa jest to rodzaj pompy, w której silnik i elementy hydrauliczne pompy zostały umieszczone we wspólnej obudowie. Takie pompy wyróżniają się zwartą budową i łatwością montażu. Eliminują również konieczność stosowania osobnego sprzęgła.

Zalety pomp monoblokowych

Pompy monoblokowe przede wszystkim są znacznie mniejsze niż te tradycyjne, gdzie silnik i pompa są połączone wałem ze sprzęgłem pośredniczącym. Taka konstrukcja umożliwia stosowanie pomp również w odwiertach o mniejszej średnicy czy w pomieszczeniach, w których dysponujemy mocno ograniczoną ilością miejsca.

Pompy o konstrukcji monoblokowej są łatwiejsze i szybsze w montażu, a przy tym w zasadzie nie wymagają żadnych istotnych czynności konserwacyjnych. Można je śmiało montować tam, gdzie z góry wiemy, że jest mało miejsca na przeprowadzanie prac serwisowych.

Warto wspomnieć, że pompy monoblokowe pracują ciszej i generują mniej wibracji, co predysponuje je do montażu w pomieszczeniach oraz w płytkich obudowach studni.

Monoblokowa konstrukcja pompy przekłada się również na lepszą efektywność urządzenia (ograniczenie strat energii związanych z transmisją ruchu z silnika do pompy, co przekłada się również na mniejsze zużycie energii) oraz na wysoką trwałość i niezawodność.

Zastosowanie

Pompy monoblokowe to obszerna kategoria urządzeń, które stosuje się zarówno w instalacjach domowych, jak i profesjonalnych, w tym w komercyjnych systemach zaopatrzenia w wodę, w gospodarstwach rolnych czy na cele budowlane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie