Czym jest centralny zmiękczacz wody?

Mateusz Nowak
05.02.2021

Centralny zmiękczacz wody powoli staje się standardowym elementem wyposażenia polskich domów. Wynika to z prostego faktu: coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwa dla instalacji i podłączonych do niej urządzeń jest woda o znacznej twardości. Można sobie z tym poradzić stosując właśnie centralny zmiękczacz. Co to właściwie jest? Na jakiej zasadzie działa takie urządzenie? Ile kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Centralny zmiękczacz wody, czyli?

Centralny zmiękczacz wody to urządzenie, którego zadaniem jest zmiękczanie wody wodociągowej lub studziennej przed wprowadzeniem jej do instalacji wewnętrznej w budynku. Stąd jego nazwa: montujemy go tuż za centralnym zaworem wody. Dzięki temu zmiękczona woda dociera do wszystkich punktów poboru, a więc kranów, baterii, słuchawek prysznicowych, urządzeń AGD itd. Nie ma konieczności stosowania osobnych zmiękczaczy w poszczególnych punktach, co jest bardzo wygodne i oszczędza mnóstwo miejsca.

Jak działa centralny zmiękczacz wody?

Takie urządzenie działa na zasadzie wymiany jonowej. Znajduje się w nim złoże zdolne do zatrzymywania jonów wapnia i magnezu, które następnie są wymieniane na neutralne jony sodu. To skutkuje zmiękczeniem wody – stopień zmiękczania można regulować z poziomu głowicy lub poprzez mieszanie wody zmiękczonej i nieuzdatnionej przy pomocy zaworków za głowicą.

Złoże ma oczywiście ograniczoną pojemność, co oznacza, że po pewnym czasie wymaga regeneracji. Jej częstotliwość jest obliczana automatycznie przez głowicę sterującą – z reguły regenerację przeprowadza się co 10-14 dni. Potrzebny jest do tego regenerant, którego funkcję pełni solanka. Stąd obowiązkiem użytkownika jest okresowe uzupełnianie soli tabletkowej w zasobniku.

Ile kosztuje centralny zmiękczacz wody?

Ceny tych urządzeń sukcesywnie spadają, co wynika z rosnącej popularności zmiękczaczy i pojawiania się na rynku coraz większej liczby producentów. Obecnie porządny zmiękczacz, który powinien wystarczyć na potrzeby domu jednorodzinnego zamieszkanego przez 4-oosobową rodzinę można kupić już za około 2000 złotych. Cena zmiękczacza zależy od:

  • marki producenta,
  • pojemności złoża,
  • dodatkowego wyposażenia, jak np. bardziej zaawansowana głowica.

Czy każdy może zainstalować centralny zmiękczacz wody w swoim domu?

Tak, choć ograniczenie stanowi ilość dostępnego miejsca. Pamiętajmy, że zmiękczacz montuje się tuż za głównym zaworem wody, dlatego musimy dysponować przestrzenią, w którą uda się wpasować urządzenie (może stać np. w łazience czy w kuchni). Obecnie centralne zmiękczacze wody montuje się nawet w mieszkaniach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.