Czy warto kupić dom bez dostępu do sieci wodociągowej?

Andrzej Winnicki
28.10.2022

Zakup domu na rynku wtórnym to bardzo odpowiedzialna decyzja i często droga przez mękę. W końcu każdemu zależy, aby przeznaczyć niemałe pieniądze na nieruchomość, która jest bezpieczna, dobrze wykonana i przy tym dostępna w niezłej cenie. Coraz częściej w ogłoszeniach pojawiają się domy bez dostępu do sieci wodociągowej. Kiedyś nie do pomyślenia, ale dziś to już niemal standard w dobie budowania domów na niezurbanizowanych terenach. Czy warto kupić taką nieruchomość? Tak, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Najpierw upewnij się, co do jakości wody ze studni

Nie ma nic złego w tym, że poprosisz właściciela nieruchomości o udostępnienie ostatniego badania jakości wody. Jeśli go nie ma, a Tobie bardzo zależy na tym domu, to możesz zlecić badanie na własną rękę – na przykład w lokalnej stacji sanepidu. Wynik badania pozwoli Ci ocenić, czy woda w studni nadaje się do użytku w domu, czy jest bezpieczna oraz czy da się ją niedrogo uzdatnić.

Sprawdź, czy budowa wodociągu nie jest planowana

Może się okazać, że problem braku sieci wodociągowej jest tylko przejściowy i gmina już planuje budowę instalacji. Tutaj jednak trzeba zasięgnąć informacji u źródła. Nie polegaj na tym, co mówi sprzedający, ponieważ może próbować wprowadzić Cię w błąd.

Poproś właściciela o okazanie dowodów na koszty użytkowania własnej studni

Jeśli w domu jest instalacja do uzdatniania wody ze studni, to właściciel prawdopodobnie zna koszty całej operacji. A te mogą być niemałe – już sam zakup soli do zmiękczacza może pochłonąć kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Do tego dochodzi też wyższe zużycie wody, a więc częstszy wywóz szamba (jeśli nie ma kanalizacji i przydomowej oczyszczalni ścieków).

Sprawdź rodzaj instalacji do pobierania wody ze studni

Upewnij się, że instalacja jest wykonana prawidłowo i składa się z optymalnie dobranych elementów. Możesz poprosić o ocenę zaprzyjaźnionego hydraulika. Jeśli np. instalacja bazuje na najtańszej pompie hydroforowej, to spodziewaj się sporego kosztu doprowadzenia jej do dobrego stanu (zakup pompy głębinowej, zbiornika hydroforowego o odpowiedniej pojemności etc.). To podstawa do negocjowania ceny nieruchomości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie