Co zrobić z szambem po podłączeniu domu do sieci kanalizacyjnej?

Piotr Kowalczyk
02.03.2022

Większość właścicieli domów jednorodzinnych, z których nieczystości są wyprowadzane do szamba, niecierpliwie wyczekuje dnia, kiedy do ich nieruchomości zostanie doprowadzona sieć kanalizacyjna. Po podłączeniu się do niej pozostaje jeszcze kwestia tego, co zrobić z nieużywanym już szambem. Opcji jest co najmniej kilka, a te najlepsze omawiamy w naszym poradniku.

Nie trzeba usuwać podziemnego szamba

Wiele osób ma co do tego wątpliwości, dlatego wyjaśniamy: po podłączeniu budynku do kanalizacji nie ma obowiązku likwidowania starego szamba. Nie można go natomiast dłużej wykorzystywać do gromadzenia w nim nieczystości płynnych z domu jednorodzinnego.

Jeśli więc na ten moment nie wiesz, co docelowo chcesz zrobić z nieużywanym już szambem, to nie musisz podejmować tej decyzji od razu. Zbiornik może nadal tkwić w ziemi, w niczym nie przeszkadzając i czekając na to, aż sam zdecydujesz, co dalej.

Demontaż szamba będzie bardzo kłopotliwy

Oczywiście zlikwidowanie przydomowego szamba wydaje się być naturalną opcją po podłączeniu budynku do sieci kanalizacyjnej. Nie jest to jednak wcale takie proste. Po pierwsze: zbiornik trzeba odkopać, do czego niezbędne jest wynajęcie koparki (zniszczenie części ogrodu gwarantowane).

Po drugie: szambo trzeba wyjąć z ziemi (potrzebny będzie samochód z HDS-em lub dźwig) i jakoś je zutylizować, co będzie się wiązać z bardzo wysokimi kosztami. Warto zacząć od zamieszczenia ogłoszenia w sieci, np. na lokalnej grupie facebookowej. Być może znajdzie się ktoś, kto szuka używanego szamba i we własnym zakresie opłaci jego demontaż oraz transport do nowego miejsca.

Wykorzystaj zbiornik do gromadzenia w nim deszczówki

To bardzo dobry pomysł! W dobie powszechnych niedoborów wody pitnej należy ograniczać używanie jej do podlewania ogrodów. Gromadzenie deszczówki jest ekologiczne, a przy tym bardzo opłacalne – zwłaszcza, że masz już pod ręką odpowiedni zbiornik. Wodę opadową można skierować prosto do szamba, a następnie wybierać ją przy pomocy pompy zatapialnej.

Pamiętaj jednak, aby wcześniej dokładnie przepłukać zbiornik i wezwać wóz asenizacyjny do wybrania popłuczyn (nie można ich wylać na trawnik z uwagi na ryzyko skażenia gleby i wód podziemnych). Szambo może przy tym wymagać nawet kilkakrotnego przepłukania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie