Chińska pompa głębinowa? Sprawdź, czym ryzykujesz

Andrzej Winnicki
13.04.2022

Za ile można kupić mocną pompę głębinową? Nawet za 200-300 złotych! Oczywiście w tej cenie nie ma co liczyć na choćby przyzwoitą jakość. Tak tanie pompy są oferowane na popularnym portalu aukcyjnym i pochodzą prosto z Chin, oczywiście od „renomowanych producentów”, o których nikt nie słyszał. Czy wiesz, że kupując taką chińską pompę głębinową wcale nie oszczędzasz, a tak naprawdę sporo ryzykujesz? Przekonujemy o tym w naszym poradniku.

Wartości robocze wzięte „z sufitu”

Podstawowy problem z chińskimi pompami głębinowymi polega na tym, że bardzo trudno jest je precyzyjnie dopasować do konkretnego ujęcia. Wszystko przez to, że wartości robocze podawane przez producenta zwykle mają się nijak do rzeczywistości.

W efekcie nie ma praktycznie żadnej możliwości, aby zagwarantować pompie optymalne warunki pracy i uniknąć problemu z np. suchobiegiem. Pompa może się okazać albo zbyt słaba, albo za mocna w stosunku do tego, co jest napisane w karcie produktu.

Wysoka awaryjność pompy

To w zasadzie standard, z którym trzeba się liczyć kupując chińską pompę głębinową. Jeśli nie zależy Ci na trwałości urządzenia, ponieważ potrzebujesz go tylko np. na czas budowy, to w porządku. Gorzej, gdy pompa ma zapewniać dostawy wody dla domu jednorodzinnego – wówczas jej podwyższona awaryjność będzie bardzo irytująca. Więcej wydasz na ciągły serwis, niż zaoszczędzisz przy zakupie.

Uszkodzenie instalacji elektrycznej

Tak, chińska pompa głębinowa niewiadomego pochodzenia może uszkodzić Twoją instalację elektryczną. Nie masz pewności, czy moc silnika została obliczona prawidłowo, nie możesz też ręczyć za to, że kabel zasilający i jego połączenie z silnikiem zostały dobrze zaizolowane. W skrajnym przypadku pompa spowoduje zwarcie w instalacji elektrycznej – i oby zadziałała różnicówka.

Długa przerwa w dostawach wody

Zakup chińskiej pompy głębinowej do obsługi studni, która jest jedynym źródłem wody dla domu, to proszenie się o kłopoty. W razie awarii nikt takiej pompy nie naprawi (jest to nieopłacalne), dlatego pozostanie Ci czekać na nowe urządzenie i jego montaż, co może zająć nawet kilka dni. Pomyśl, czy możesz sobie na to pozwolić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.