Zmywarka to super praktyczny sprzęt. Ale nie każdy jej potrzebuje

Jerzy Biernacki
31.12.2019

Mogłoby się wydawać, że wszystkie osoby urządzające mieszkanie czy nową kuchnię traktują zmywarkę w kategorii sprzętu must have. Jest jednak inaczej. Zmywarka nadal nie jest powszechnym elementem wyposażenia. Niektórzy nie kupują jej z przyczyn finansowych, inni dlatego, że po prostu jej nie potrzebują. I naprawdę nie ma w tym nic dziwnego! Sprawdzamy, komu zmywarka raczej się nie przyda.

Single

Najbardziej oczywista grupa osób, które niekoniecznie docenią zalety posiadania zmywarki. Single „produkują” stosunkowo niewiele brudnych naczyń, no chyba, że regularnie przyjmują gości. Jeśli jednak mieszkasz sam, dużo pracujesz, we własnym mieszkaniu praktycznie tylko śpisz, a jadasz na mieście, to zakup zmywarki nie jest Twoim priorytetem.

Bezdzietne pary skupione na pracy

Tutaj mamy do czynienia z bardzo podobną sytuacją, jak w przypadku singli. Charakterystyczne dla bezdzietnych, bardzo zapracowanych par jest to, że gotują w domu tylko od święta, znacznie częściej jedząc na mieście. Szkoda im po prostu czasu na to, aby samodzielnie przyrządzać posiłki, a w tygodniu nie mają też na to siły. Jasne jest więc, że zmywarka – choć na pewno czasami by się przydała – nie stanowi dla nich zakupu „na już” i znajdzie się wiele innych, bardziej palących wydatków.

Emeryci, którzy mają mnóstwo czasu, ale mało pieniędzy

Samotnie mieszkające osoby na emeryturze bardzo rzadko korzystają ze zmywarki. Powód? Zawsze ten sam: nie jest im potrzebna. Jeśli spojrzymy na zmywarkę w kategoriach urządzenia oszczędzającego czas, to z perspektywy emeryta nie jest to aż tak istotne, bo on wolnego czasu ma w nadmiarze. Poza tym dla przeciętnego polskiego emeryta zakup zmywarki byłby dużym obciążeniem finansowym i raczej zbytkiem niż realną potrzebą.

Osoby na co dzień korzystające z bardzo delikatnych naczyń

Tak, są ludzie, którzy nie rozróżniają naczyń na te codzienne i na specjalne okazje, tylko każdego dnia korzystają z tych eleganckich, delikatnych, misternie zdobionych. Mycie takich naczyń w zmywarce teoretycznie jest możliwe, a w praktyce jest bardzo ryzykowne. Zmywarka mimo wszystko nie obchodzi się z naczyniami delikatnie, nawet po uruchomieniu specjalnego programu typu soft.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie