Zamrażarka skrzyniowa: czy sprawdzi się w Twojej kuchni?

Maciej Piwowski
04.04.2019

Współczesne lodówki standardowo są wyposażone w zamrażarkę, której pojemność nie zawsze spełnia oczekiwania domowników. W sytuacji, gdy regularnie musisz nieźle się nakombinować, by zmieścić wszystkie produkty w szufladach zamrażarki, warto rozważyć zakup zamrażarki skrzyniowej. Czym jest ten sprzęt? Jakie są jego zalety i wady? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Zamrażarka skrzyniowa: co to takiego?

Z pewnością wielokrotnie zdarzyło Ci się zobaczyć zamrażarkę skrzyniową, ponieważ jest to podstawowy element wyposażenia sklepów, dyskontów, marketów czy restauracji. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z urządzeniem mrożącym w kształcie skrzyni. Taka budowa zapewnia bardzo dużą ilość miejsca na przechowywanie mrożonych produktów.

Zamrażarkę skrzyniową otwiera się od góry i standardowo nie jest ona wyposażona w przegródki, kosze czy szybę. W domowym zastosowaniu w niczym to nie przeszkadza, choć dla utrzymania porządku warto posegregować produkty w pojedynczych skrzynkach.

Czy to dobre rozwiązanie do domu?

Zamrażarka skrzyniowa w domu? Brzmi co najmniej ekstrawagancko, ale w rzeczywistości takie rozwiązanie naprawdę dobrze się sprawdza. Oczywiście pod warunkiem, że domownicy faktycznie potrzebują tak dużej powierzchni do zamrażania produktów.

Zakup zamrażarki skrzyniowej warto rozważyć w sytuacji, gdy domownicy mają nawyk robienia znacznych zapasów mięsa, warzyw i półproduktów. Można dyskutować nad sensem takiego postępowania (w dobie powszechnej dostępności sklepów ze świeżą żywnością), ale pod względem czysto praktycznym takie rozwiązanie na pewno się sprawdzi.

Posiadając zamrażarkę skrzyniową można również – oczywiście teoretycznie – zrezygnować z chłodziarko-zamrażarki na rzecz samej chłodziarki. Można to wziąć pod uwagę na etapie kompletowania sprzętu AGD do kuchni.

Warto wiedzieć

Wbrew obiegowej opinii zamrażarka skrzyniowa nie jest droga w eksploatacji. Dzięki bardzo dobrej izolacji i wydajnemu agregatowi urządzenie wcale nie zużywa ogromnych ilości energii.

Dużym atutem zamrażarki skrzyniowej jest to, że można ją ustawić w praktycznie dowolnym pomieszczeniu, np. w spiżarni, piwnicy etc. Tym samym urządzenie nie zajmuje cennego miejsca w kuchni. Jeśli więc zwyczajowo mrozisz duże ilości produktów spożywczych i do tego masz liczną rodzinę, to taki zakup zdecydowanie może być dobrą inwestycją. Cena najprostszych modeli zamrażarek skrzyniowych zaczyna się od około 1000 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie