Wyposażenie kuchenne, na którym nie warto oszczędzać

Andrzej Winnicki
10.09.2019

Etap wyposażania kuchni np. po remoncie czy zakupie nowego mieszkania jest bardzo czasochłonny i niestety także kosztowny. Sprzęt AGD, zabudowa meblowa, zlewozmywak, blaty – to wszystko potrafi nieźle nadwyrężyć domowy budżet. Nie musisz jednak kupować wszystkiego od razu – część zakupów rozłóż sobie na dłuższy okres, dzięki czemu nie będziesz mieć pokusy sięgania po rzeczy tanie i marnej jakości. Szczególnie dotyczy to wymienionych przez nas elementów wyposażenia kuchni, na których absolutnie nie powinno się oszczędzać.

Noże

Wiele osób kompletnie nie zwraca uwagi na ich jakość, ale tylko czasu, aż w końcu będą mieć okazję wypróbować nóż z wysokiej półki. Wtedy momentalnie okazuje się, jak duży komfort zapewnia korzystanie z porządnego noża kuchennego, który nie tępi się po każdym użyciu, nie rdzewieje, elegancko wygląda, a do tego jest gotowy do pracy w każdym momencie.

Na nożach kuchennych naprawdę nie warto oszczędzać. Produkty z najniższej półki są źródłem ciągłej frustracji, a nawet mogą być niebezpieczne – wyobraźmy sobie, czym może się skończyć próba pokrojenia świeżego pomidora tępym nożem z plastikową rączką.

Patelnia

Można kupić patelnię za 20 złotych, ale równie dobrze za 200. Uwierz: tak duża różnica nie jest tylko kwestią marketingu. Najtańsze patelnie bardzo szybko się niszczą, często zawierają szkodliwe substancje, które mogą przenikać do jedzenia. Poza tym trudno jest mieć bezgraniczne zaufanie do takiego sprzętu: przenoszenie rozgrzanej, taniej patelni za plastikowy uchwyt zawsze niesie ze sobą ryzyko bolesnych poparzeń (rączka może w każdej chwili pęknąć).

Piekarnik

Jeśli dużo gotujesz, uwielbiasz samodzielne wypieki i generalnie planujesz intensywne użytkowanie piekarnika, to nie oszczędzaj na tym sprzęcie. Najtańsze piekarniki mają to do siebie, że zawsze jest coś z nimi nie tak. A to przypalają, a to nierównomiernie podgrzewają danie, a to szybko się brudzą, a to psuje się elektronika etc. Rozsądniej jest więc wstrzymać się chwilę z zakupem piekarnika, dozbierać pieniądze i wybrać sprzęt z wysokiej półki, wyróżniający się nie tylko bezawaryjnością, ale też świetną funkcjonalnością.

Robot kuchenny

To kolejny bardzo intensywnie eksploatowany sprzęt kuchenny, bez którego trudno jest sobie wyobrazić domowe gotowanie. Robot kuchenny wyręcza w wieku prozaicznych, ale czasochłonnych czynnościach, dlatego naprawdę warto od razu zainwestować w sprzęt z wyższej półki, wyposażony w mnóstwo przydatnych funkcji i wykonany z dobrych, bezpiecznych materiałów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie