Wymiana samych frontów kuchennych? To może być strzał w dziesiątkę!

Remigisz Szulc
19.11.2018

Zabudowa kuchenna na wymiar to efektowny i funkcjonalny, ale jednocześnie dość kosztowny element wyposażenia domu. Zdarza się, że po kilku latach meble się nudzą czy zużywają, ale wykonanie nowej zabudowy nie wchodzi w grę z przyczyn ekonomicznych. W takiej sytuacji bardzo ciekawym rozwiązaniem może być wymiana samych frontów kuchennych. Na czym to właściwie polega? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Wymiana samych frontów kuchennych to nic trudnego

Oczywiście pod warunkiem, że zamówimy fronty dokładnie na wymiar obecnych szafek. Wówczas nie będzie żadnego problemu z przeprowadzeniem tej operacji własnymi siłami – delikatne trudności może spowodować tylko wyregulowanie zawiasów.

Wymiana samych frontów to świetne rozwiązanie dla osób, które są zadowolone z funkcjonalności aktualnej kuchni i nie chcą tutaj nic zmieniać, ale z drugiej strony obecny design zabudowy już im się opatrzył. Zamiast więc inwestować w zupełnie nową kuchnię, warto zlecić wykonanie tylko frontów. Będzie znacznie taniej, a nie mniej efektownie.

Fronty mogą być wykonane w dowolnym stylu. Ważne, aby wymiarami pasowały do szafek. Jeśli Twoja aktualna kuchnia jest np. w brązowej tonacji, a marzysz o białej, to po prostu zamów fronty w takim kolorze, najlepiej dodatkowo wykończone lakierem.

Uwaga!

W przypadku kuchni otwartych (np. na salon) może się okazać, że widoczne są także boczne szafki. Wówczas trzeba będzie je wymienić lub zlecić naniesienie na nie okleiny w kolorze nowych frontów.

Na rynku działa mnóstwo firm zajmujących się produkcją samych frontów kuchennych. Można to również zlecić zaprzyjaźnionemu stolarzowi. Z pewnością takie rozwiązanie będzie o wiele tańsze, niż zamówienie nowej zabudowy kuchennej.

Jest jeszcze alternatywa

Jeśli z jakichś powodów (np. finansowych) nie chcesz się zdecydować na wymianę frontów kuchennych, a jednocześnie nie możesz już patrzeć na aktualną zabudowę, rozważ ozdobne naklejki. Choć brzmi infantylnie, to wbrew pozorom jest to bardzo efektowny sposób na diametralną zmianę designu pomieszczenia.

Naklejki zamawia się lub przycina dokładnie na wymiar szafek, a następnie samodzielnie przykleja do frontów kuchennych. Wybór motywów graficznych jest ogromny – można nawet zamówić reprodukcje własnych zdjęć. Dzięki takim naklejkom kuchnia nabierze zupełnie innego charakteru. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest bardzo niski koszt (naklejki można zamówić w cenie już od kilkunastu złotych za sztukę).

Jak widzisz wcale nie musisz wydać majątku na nową zabudowę, jeśli obecna kuchnia przestała Ci się już podobać. Wymiana samych frontów to świetny pomysł, ale przy ograniczonym budżecie warto wziąć pod uwagę również patent z naklejkami. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie