Wybór lodówki to pestka? Możesz się zdziwić!

Piotr Kowalczyk
22.09.2017

Producent, klasa energetyczna, wydajność, pojemność, cena – to główne kryteria, którymi kierujemy się wybierając nową lodówkę. Co może w takim razie pójść źle? Z doświadczeń sprzedawców wynika, że klienci dość często zapominają o podstawowej kwestii, mianowicie... zmierzeniu wnęki na lodówkę. W efekcie okazuje się, że urządzenie jest albo za dużo, albo za mało, przez co odsłania brzydką ścianę. Jak uniknąć takiego błędu? O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając lodówkę? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Dokładnie zmierz wnękę!

Warto się do tego przyłożyć, nawet jeśli „na oko” wydaje Ci się, że lodówka spokojnie się zmieści. Przede wszystkim pamiętaj, że urządzenie nie powinno ściśle przylegać do szafki i ścian, ponieważ to utrudnia odprowadzanie ciepłego powietrza emitowanego przez agregat.

Rada

Rozsądnie jest zostawić około 5 centymetrów zapasu od tylnej ściany.

Jeśli o tym zapomnisz, to lodówka zwyczajnie będzie wystawać za szafkę, co nie jest ani estetyczne, ani wygodne. Pamiętaj również, że wymiary lodówki podane przez producenta mogą nieco odbiegać od rzeczywistości, dlatego przed zakupem profilaktycznie zmierz także urządzenie prezentowane w sklepie.

Drzwi prawe czy lewe?

Pewien polski kabaret ma w swoim portfolio bardzo fajny skecz, którego koncept polega na tym, że klient po przyjściu do sklepu z drzwiami nie potrafi określić, czy są mu potrzebne prawe czy lewe. W rolę takiego klienta może się z łatwością wcielić osoba wybierająca lodówkę, która wcześniej nie sprawdziła tego drobiazgu.

 

Musisz się wcześniej upewnić, czy w Twojej kuchni potrzebna jest lodówka z drzwiami prawymi czy lewymi. Wbrew pozorom nie obowiązuje zasada „wszystko jedno”, bo nie w każdym modelu istnieje możliwość przełożenia drzwi. Wręcz coraz więcej lodówek nie ma takiej opcji, a wtedy będzie problem.

 

Rada

 

Zwróć uwagę na to, czy drzwi wybranej lodówki po umieszczeniu urządzenia we wnęcę będą mogły zostać otwarte pod kątem 90° - jest to najwygodniejsze ustawienie.

Co z wniesieniem lodówki do mieszkania?

O tym nie pomyślałeś? A to może być naprawdę duży problem, szczególnie w bloku z wielkiej płyty, w dodatku bez windy. Lepiej zawczasu upewnij się, że wybrana lodówka „przejdzie” przez drzwi do klatki i później będzie można nią w miarę swobodnie manewrować między piętrami.

Rada

Wniesienie lodówki np. na 4 piętro bez windy jest mordęgą, dlatego naprawdę lepiej dopłacić do usługi tragarza.

Jak widzisz nawet drobiazgi, na które niekoniecznie zwraca się uwagę, mogą mieć ogromny wpływ na to, czy wybrana lodówka sprawdzi się w Twojej kuchni. Nie bagatelizuj tych szczegółów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.