Wybieramy nową patelnię kuchenną. Nieoczywiste szczegóły, które warto wziąć pod uwagę Osoby przymierzające się do zakupu nowej patelni ku

Piotr Kowalczyk
08.07.2019

Osoby przymierzające się do zakupu nowej patelni kuchennej z reguły skupiają się wyłącznie na rodzaju powłoki. Lepsza będzie ceramiczna, a może teflonowa? To oczywiście ważne kryterium wyboru, ale wcale nie jedyne. Nowa patelnia kuchenna powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, to co nam po nieprzywierającej, bardzo wytrzymałej powłoce? Dlatego w tym poradniku podpowiadamy, na jakie inne elementy patelni kuchennej warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Odpinana rączka

Bardzo przydatny „gadżet”, zwłaszcza dla osób, które lubią przygotowywać dość zaawansowane potrawy. W sytuacji, gdy przepis wymaga wstępnej obróbki termicznej na patelni, a następnie przeniesienia dania do piekarnika, odpinana rączka będzie super praktyczna. Wystarczy ją odczepić i można włożyć patelnię do piekarnika, bez konieczności przekładania potrawy do naczynia żaroodpornego (co mogłoby się skończyć spektakularnym rozpadnięciem się dania).

Uwaga!

Do piekarnika nigdy nie wkładamy patelni z plastikową rączką – grozi to stopieniem plastiku i uszkodzeniem piekarnika, a w skrajnym przypadku nawet pożarem.

Pojemność

Bardzo ważna kwestia, którą trzeba dobrze przemyśleć – zwłaszcza, jeśli szukamy uniwersalnej patelni. Aby określić preferowaną pojemność patelni, warto wykonać prosty test. Bierzemy produkty do ulubionego dania rodziny i wrzucamy je na obecnie używaną patelnię. Jeśli się wysypują, to wiadomo, że nowe naczynie musi być odrobinę większe.

Rada

Nie ma sensu kupować za dużej patelni, bo to tylko niepotrzebne przepłacanie i późniejsze problemy z przechowywaniem naczynia. Z kolei zbyt mała będzie strasznie irytować.

Waga

Wiele osób nie zwraca na to uwagi, a szkoda, bo masa własna patelni ma ogromny wpływ na komfort codziennego użytkowania. Patelnia powinna być jak najlżejsza, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia gotujących, wątłych pań.

Możliwość mycia w zmywarce

To mit, że współczesnych patelni nie wolno myć w zmywarce. Na rynku są dostępne produkty odporne na takie traktowanie i zdecydowanie warto w nie inwestować. Ręczne mycie patelni jest nie tylko czasochłonne, ale także wiąże się z zużyciem dużych ilości wody. Dlatego śmiało polecamy poszukanie patelni, którą można myć w zmywarce (najczęściej dotyczy to modeli z powłoką tytanową).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.