Wybieramy mikrofalówkę: co warto wziąć pod uwagę?

Antoni Kwapisz
02.09.2019

Mikrofalówce nie można odmówić jednego: jest bardzo przydatnym sprzętem kuchennym. Jasne, że dania z mikrofalówki nie smakują tak dobrze, jak te przyrządzone np. w porządnym piekarniku, ale umówmy się: każdy z nas był kiedyś w sytuacji, w której możliwość szybkiego podgrzania potrawy okazywała się bezcenna. Jeśli jesteś akurat na etapie wybierania mikrofalówki do swojej kuchni, to z pewnością wiesz już, że nie będzie to łatwe zadanie. Ogromna oferta rynkowa i mnogość funkcji utrudniają podjęcie decyzji. Dlatego w naszym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę, by wybrać sprzęt, który na pewno sprawdzi się w Twojej kuchni.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Jeśli masz już gotową zabudowę meblową, to wybór jest oczywisty: postaw na mikrofalówkę wolnostojącą. Zwróć jednak wówczas uwagę na design urządzenia – powinno ono dobrze pasować do wystroju kuchni. Na szczęście producenci stają na wysokości zadania i oferują mikrofalówki w przeróżnej stylistyce: od klasyki po ultranowoczesność.

W sytuacji, gdy dopiero wykańczasz kuchnię, rozważ mikrofalówkę do zabudowy. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo miejsca, pomieszczenie zyska też na designie. Pamiętaj jednak, że mikrofalówka do zabudowy będzie nieco droższa w zakupie, a także dość problematyczna w razie usterki.

Jaka moc?

Tutaj sprawa jest prosta: im większa tym lepiej. Naprawdę nie ma sensu kupować mikrofalówki o mocy poniżej 800 W. Takie urządzenie będzie zbyt słabe, by szybko podgrzać danie mięsne, nie wspominając już o rozmrażaniu produktów. Ponadto mikrofalówki o małej mocy wcale nie są oszczędne – muszą bowiem pracować znacznie dłużej, by osiągnąć ten sam efekt, co mocniejsze modele. Nasz typ to mikrofalówka o mocy 900-1000 W – będzie w zupełności wystarczająca do typowych domowych zastosowań.

Jaka pojemność?

Ten parametr jest oczywiście uzależniony od tego, co zamierzasz podgrzewać w mikrofalówce, a także ile osób zamieszkuje pod jednym dachem. Jeśli urządzenie ma być często wykorzystywane do podgrzewania czy przygotowywania potraw dla czteroosobowej rodziny, wówczas radzimy, aby postawić na model o pojemności około 30 litrów. Dla singla czy bezdzietnej pary powinna natomiast wystarczyć standardowa 20-litrowa mikrofalówka.

Funkcje

W praktyce to ich rodzaj i liczba mają największy wpływ na zadowolenie z posiadania mikrofalówki. Funkcje zawsze dobieramy pod kątem własnych potrzeb, jednak kilka z nich jest na tyle uniwersalnych i przydatnych, że warto zwrócić na nie baczną uwagę analizując poszczególne modele. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim funkcję rozmrażania, grillowania, termoobiegu, gotowania na parze oraz przygotowywania ciasta drożdżowego (np. na pizzę).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie