Wszyscy znamy ich smak. Dowiedz się, dlaczego warto je na stałe włączyć do swojej diety

Antoni Kwapisz
25.04.2018

Wiśnie są bardzo niedocenianymi owocami. Latem możemy je kupić na każdym targu, ale o wiele chętniej sięgamy po słodkie czereśnie. Powód jest prozaiczny: nie każdemu odpowiada lekko cierpki smak wiśni. Tymczasem lekarze przekonują, że regularne jedzenie tych owoców, a także picie przyrządzone z nich soku, jest bardzo korzystne dla zdrowia. Poznaj cudowne właściwości wiśni.

Naturalny środek przeciwbólowy

Wiśnie są bogatym źródłem antocyjanów, którym zawdzięczają swój intensywnie czerwony kolor. Antocyjany to przeciwutleniacze, które nie tylko neutralizują wolne rodniki (odpowiedzialne za rozwój nowotworów), ale także wykazują silne działanie przeciwbólowe. Likwidują stan zapalny, przyspieszają gojenie się tkanek mięśniowych, a tym samym poprawiają wydolność i zwiększają zdolność organizmu do intensywnego treningu.

Dlatego jedzenie wiśni, a szczególnie pici soku z tych owoców, jest bardzo zalecane sportowcom, szczególnie amatorom. Jeśli cierpisz na częste kontuzje, bóle mięśni i stawów, to przed treningiem wypij wiśniowy sok – najlepiej przygotowany samodzielnie, w domowej wyciskarce wolnoobrotowej.

Idealny owoc dla zestresowanych i cierpiących na bezsenność

W wiśniach znajdziemy sporą ilość melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za zdrowy, długi sen oraz korzystnie wpływające na zszargane nerwy. Badania naukowe wykazały, że osoby regularnie jedzące te owoce oraz pijące przygotowany z nich sok, śpią znacznie dłużej i mają mniejsze problemy z zasypianiem. To świetny wybór dla tych, którzy mają stresującą pracę, przez co miewają trudności z odpoczywaniem i regenerowaniem się w czasie snu.

Chcesz schudnąć? Jedz więcej wiśni!

Wiśnie są naturalnym sposobem na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu, czyli LDL. To między innymi on odpowiada za otyłość brzuszną, potocznie nazywaną tworzeniem się oponki. Badania udowodniły, że jedzenie wiśni pozwala zredukować poziom tłuszczu na brzuchu i tym samym zrzucić kilka kilogramów. Oczywiście warunkiem jest kompleksowa zmiana diety, ograniczenie spożywania tłustych potraw oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Dla sercowców

Wspomniane już antocyjany nie tylko uśmierzają ból, ale także znacząco zmniejszają ryzyko chorób serca i układu krążenia. Odpowiadają one również za obniżenie poziomu tłuszczów we krwi oraz chronią mięsień sercowy przed stanami zapalnymi. Jedzenie wiśni jest więc szczególnie wskazane dla osób, które cierpią na nadciśnienie oraz znajdują się w grupie ryzyka występowania chorób serca, w tym zawału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.