Właściwości kosmetyczne i lecznicze kawy

Mariusz Siwko
21.04.2017

Wielokrotnie słyszeliśmy, że kawa przynosi szkodę naszemu zdrowiu, że uzależnia i powoduje zawały serca, podnosi nasze ciśnienie krwi i w ogóle najlepiej powinna być albo całkowicie zakazana do spożycia – bo i takie przecież głosy pojawiły się na światowym forum – albo ograniczona w codziennym użytku. Czy jednak takie postępowanie byłoby słuszne i czy faktycznie mała filiżanka – lub szklanka – tego ciemnego napoju zaparzonego z podłużnych ziarenek kawowca jest dla ludzkiego organizmu tak bardzo niebezpieczna?

Okazuje się, że wcale tak nie jest. Kawa może być spożywana w nieco większej ilości, niż jedna, czy dwie porcje dziennie, ważne jest oczywiście to, by nie przesadzać i nie wypijać na przykład dziesięciu filiżanek, gdyż takie postępowanie faktycznie może skończyć się tragicznie. Jeżeli jednakże potrafimy się ograniczyć do rozsądnej ilości, wtedy ciemny napój nie tylko nam nie zaszkodzi, ale może również wręcz pomóc.

Naukowcy na całym świecie, po przeprowadzeniu najnowszych badań zgodnie stwierdzili kilka mocnych faktów, mianowicie chociażby to, że napój z ziarenek kawowca może wesprzeć naszą energię, tak potrzebną nam w pracy, a nawet rozbudzić naszą kreatywność, jeżeli nagle nam jej zabraknie. To jednakże nie wszystko, okazuje się bowiem, iż poza kreatywność i szybszym, lepszym działaniem naszego ludzkiego umysłu napój ten wspomaga również ćwiczenia fizyczne! Dobrze jest więc wypić kilka łyków kawy przed treningiem, by potem uniknąć zakwasów i pozwolić naszym naczyniom żylnym i tętniczym rozszerzyć się na tyle, aby lepiej transportowały tlen i dostarczyły nam po prostu siły do wysiłku fizycznego.

Co więcej, okazuje się również, że dzięki kawie możemy liczyć na wsparcie naszego procesu odchudzania się, co nie tylko poprawi nasze fizyczne samopoczucie, ale również i nasz wygląd zewnętrzny. Możemy więc śmiało powiedzieć, że ten pochodzący między innymi z Wietnamu, czy też na przykład z Brazylii napój nie tylko działa zbawiennie na nasze ciało w sensie wewnętrznym, ale ma także działanie kosmetyczne! Poza tym poprawa krążenia krwi, o której wspomnieliśmy już wcześniej, pozwala nam dłużej cieszyć się gładką skórą i nie martwić się zbyt wcześnie o jej zestarzenie się. Żeby było jeszcze ciekawej, niedawno odkryto, że kawa pomaga w walce z depresją, a skoro tak, oznacza to nic innego, jak fakt, że ludzie pijący ją uśmiechają się znacznie częściej. A nie trzeba chyba nikomu wspominać, co uśmiech i dobry nastrój może uczynić zarówno dla naszego wyglądu fizycznego, jak i psychicznego samopoczucia. Poza tym jest to po prostu miłe dla otoczenia. Gdy dodamy do tego jeszcze uczucie przyjemności, jakie odczuwamy, kiedy czujemy aromat i zapach czarnego napoju przygotowywanego przez Ekspresy ciśnieniowe Bosch, otrzymamy naprawdę magiczny skutek.

Jeżeli wspominaliśmy już o kosmetycznym działaniu kawy, nie sposób będzie pominąć również udziału, który ten związek ma w procesie pozbywania się cieni spod naszych oczu. Owszem, zgadza się, kawa poprawia krążenie we włosowatych naczyniach skóry, dzięki czemu znikają te tak bardzo przez nas znienawidzone „worki” spod oczu i po prostu wyglądamy przez to dużo młodziej. Poza tym możemy również zaznaczyć, że dzięki kofeinie łatwiej będzie nam pozbyć się zarówno alergii, jak i astmy – być może nie wyleczyć je całkowicie, ale z pewnością dużo prościej nam będzie walczyć z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Kofeina obniża stężenie histaminy we krwi, co powoduje zmniejszenie naszej wrażliwości na substancje alergenne, poza tym u osób cierpiących na astmę kofeina jest w stanie rozszerzyć oskrzela i po prostu zmniejszyć uczucie duszności w razie wystąpienia ataku. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy pić kawę, zamiast zastosować inhalator, ale kofeina i wypicie szklanki kawy dziennie z pewnością pomoże nam łatwiej go przejść, jeżeli już się on nam przydarzy.

Wracając do kosmetycznych działań kawy, kofeina może również wzmocnić nasze włosy, chroniąc je nie tylko przed rozdwajaniem się na końcach, ale także przed osłabieniem i wypadaniem. Ta informacja będzie szczególnie przydatna dla wszystkich tych osób, które lubią farbować sobie fryzurę, co, jak powszechnie jest nam wiadome, osłabia włosy i powoduje, iż tracą one swoją energię i blask.

Żeby było jeszcze ciekawiej, możemy liczyć na to, że regularne spożycie kawy ograniczy nasz celulitits, poprzez zahamowanie powstawania nowych komórek tłuszczowych, czyli tak zwanego procesu lipogenezy. Do tego pobudza ona proces lipolizy, czyli właśnie rozpadu trójglicerydów w tkance. Dzięki temu tłuszcze spalają się znacznie szybciej, a co za tym idzie, skóra staje się gładsza i dużo bardziej jędrna. To jeszcze nie wszystko, kofeinę możemy znaleźć bowiem nie tylko w samej kawie, ale również i – uwaga! – po prostu w samych kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji naszej skóry!

Możemy również zastosować sobie tak zwany piling kawy, przepisy na jego wykonanie znajdują się w Internecie. Wszystko, co będzie nam potrzebne do jego wykonania, to kilka łyżek kawy mielonej, wrzątek oraz oliwa. Po zalaniu kawy musimy odczekać kilka minut, trzymając nasze naczynie pod przykryciem. Oczywiście nie wolno nam przesadzić z ilością wrzątku, ma on jedynie pokryć kawę. Potem dobra oliwa – kilka łyżek – utarcie na papkę, parę innych składników – co to będzie, zależne jest od przepisu, który zdecydujemy się zastosować –i nasz piling będzie już gotowy do położenia na naszą skórę.

Przy użyciu kawy możemy również zastosować dla siebie specjalną płukankę do włosów, na którą przepisy również znajdują się w Internecie, czy też zrobić z niej maseczkę do twarzy. Jak więc widać, nie są nam potrzebne drogie kosmetyki, jeżeli zamierzamy zadbać o nasze ciało, wystarczy nam jedynie kilka łyżeczek naszego ulubionego napoju – który i tak przecież ląduje w naszym koszyczku przy prawie każdych zakupach spożywczych – i już możemy cieszyć się młodością nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz naszego organizmu.

Do tego na zakończenie możemy jeszcze dodać, że na świecie powstaje coraz więcej miejsc, gdzie możemy leczyć się niczym innym, jak samym zapachem kawy właśnie! Dokładnie tak, niedawno bowiem dowiedziono, że aromat kawy – i to nie tylko ten, który czujemy o poranku – wpływa tak dobrze na nasze samopoczucie, iż może być stosowany również jako lekarstwo na nasze spięte nerwy i na po prostu stres. Właściciele salonów Spa i gabinetów odnowy biologicznej coraz częściej sięgają po to naturalne lekarstwo, a nam pozostaje się jedynie cieszyć, że to, co tak bardzo lubimy pić, może tak fantastycznie oddziaływać na nasze ciało na tak wiele różnych sposób. A teraz usiądźmy sobie wygodnie w naszym ulubionym fotelu, z jakąś bardzo ciekawą książką i z filiżanką dobrej kawy w dłoniach, oczywiście…

Autorka tekstu: Agnieszka Front

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie