Wegetarianizm – czy to zdrowe rozwiązanie

Remigisz Szulc
08.07.2016

Wraz z postępem nauki, możemy korzystać z wielu nowoczesnych dobrodziejstw. Niewątpliwie plusem jest to, że medycyna się rozwija, przez co znacznie zmniejsza się śmiertelność określonych chorób, możemy ułatwiać sobie życie za sprawą najnowocześniejszych technologii, ale rozwój ma nie tylko dobre strony.

Postęp cywilizacyjny odbija się również na naszym menu, ponieważ obecnie w większości przypadków na naszych talerzach pojawiają się produkty chemiczne, przepełnione konserwantami, barwnikami i innymi ulepszaczami. Ich skład niejednego chemika przyprawia o zawrót głowy. Absolutnie nie wolno bagatelizować tego problemu, bo przecież odbija się to na naszym zdrowiu. Jednak pamiętajmy też, aby nie popadać ze skrajności w skrajność, jak to czynią ludzie, którzy pomylili zdrowe odżywianie z fanatyzmem. Ale po kolei…

Czym jest wegetarianizm?

Mówiąc o zdrowej żywności, pierwsze nasze skojarzenie kieruje się w stronę wegetarianizmu. I jest to słuszne założenie, ponieważ właśnie wegetarianizm jest jednym ze sposobów na to, aby unikać niezdrowych, sztucznych substancji zawartych w artykułach spożywczych. Ogólnie rzecz biorąc, idea ta opiera się na wyeliminowaniu z diety mięsa i produktów pochodnych, a zastąpieniu go warzywami, owocami czy produktami zbożowymi.

Jest w tym dużo racji, ponieważ obecnie kupując mięso w różnego rodzaju sklepach, nie mamy pewności, czy dany kurczak nie został nafaszerowany sterydami – przecież jest jakiś taki przerośnięty… Ale myli się ten, kto uważa, że poznał definicję wegetarianizmu. Nie wszyscy bowiem wiemy, że jest jego kilka odmian.

Jesteś wege…

Jakie są najpopularniejsze odmiany tego nurtu żywieniowego? Otóż podstawowa, o której już pisaliśmy, czyli odrzucenie mięsa i jego pochodnych. Następnie mamy weganizm, który odrzuca takie produkty jak mleko, jaja czy sery, gdyż są pochodzenia zwierzęcego. Kolejna znana forma weganizmu to frutarianizm, czyli żywienie się surowymi warzywami i owocami. Jest on bardziej restrykcyjną odmianą witarianizmu, który dopuszcza nie tylko surowe owoce i warzywa. Na szczęście są również takie odmiany, które pozwalają na większą swobodę, jak chociażby laktowegetarianizm pozwalający wprowadzić mleko, semiwegetarianizm, który zezwala na wprowadzenie niewielkich ilości ryb i drobiu.

Dzięki tylu różnym rodzajom dania wegetariańskie mogą być doprawdy bardzo zróżnicowane, a to pozwoli prowadzić zbilansowaną dietę. Warto podkreślić, że kuchnia wegetariańska staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród gwiazd srebrnego ekranu. Jednak czy ta popularność przekłada się na stan naszego zdrowia?

Wszystko z umiarem

Wegetarianizm jest zdrową dietą, pod warunkiem, że przechodzimy na nią w sposób spokojny i zrównoważony. Nagłe wyeliminowanie tłuszczy zwierzęcych z organizmu może wprowadzić niezły zamęt w naszym ciele. Ale spokojnie, wszystko się ustabilizuje już po krótkim czasie. Niewątpliwym plusem kuchni wegetariańskiej jest to, że serwowane dania wegetariańskie sprawiają, iż zmniejsza się nasza zachorowalność na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość.

Niemniej, warto pamiętać również o tym, że dieta ta ma pewne wady. Wegetarianizm bowiem nie dostarczy nam odpowiedniej ilości białka, jak również nie zapewni odpowiednich ilości substancji mineralnych. Dlatego bardzo wskazane jest, aby, decydując się na wprowadzenie do swojego menu wegetariańskich przepisów, pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Tylko wówczas faktycznie kuchnia wegetariańska wyjdzie nam na zdrowie.

Kto powinien się wstrzymać?

Mimo, że wegetarianizm to zdrowy sposób żywienia, to najlepiej, aby na przejście na ten rodzaj żywienia nie decydowały się kobiety w ciąży czy dzieci w czasie wzrostu. Nie powinny im w zasadzie zaszkodzić wegetariańskie przepisy, ale jeśli chęć do wprowadzenia takich drastycznych zmian może poczekać, to w tych przypadkach byłoby to najlepsze rozwiązanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie