Sprzęty kuchenne: które są niezbędne, a z których można śmiało zrezygnować?

Andrzej Winnicki
19.06.2020

Wyposażanie kuchni jest bardzo kosztownym etapem wykańczania domu czy mieszkania. Sprzęty AGD są bardzo drogie, dlatego warto tutaj kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i własnymi, realnymi potrzebami. Wiele osób popełnia błąd polegający na kupowaniu sprzętów kuchennych „na zapas”, bo mogą się kiedyś przydać. W ten sposób mrozimy niepotrzebnie ciężko zarobione pieniądze. Sprawdź, jakie sprzęty faktycznie są faktycznie niezbędne w kuchni, a które raczej będą tylko zbierać kurz.

W te sprzęty kuchenne koniecznie zainwestuj

Lodówka – od niej wypada zacząć, bo trudno jest sobie wyobrazić bez niej jakąkolwiek kuchnię. Ponieważ lodówka jest intensywnie eksploatowanym sprzętem, warto zainwestować w model z wyższej półki, a przede wszystkim gwarantujący niskie zużycie energii.

Pora na piekarnik, który będzie niezbędny w sytuacji, gdy z góry wiadomo, że będziemy przygotowywać w kuchni domowej obiady czy piec ciasta.  

Płyta grzewcza – bez niej również nie sposób mówić o funkcjonalnej kuchni. Płyta grzewcza umożliwia nie tylko gotowanie obiadów czy kolacji, ale także np. przygotowanie sobie kawy czy herbaty. Obecnie najpopularniejsze są płyty indukcyjne, przy czym pamiętajmy, że te najmocniejsze wymagają zasilania trójfazowego (siły).

Ekspres do kawy też warto mieć, ponieważ jest to taki sprzęt, który gwarantuje sporo przyjemności na co dzień. Kawa z dobrego ekspresu smakuje wybornie, stąd sugerujemy, aby znaleźć w budżecie środki na ten element wyposażenia kuchni.

Opcjonalnie: mikrofalówka. Nie jest to na pewno sprzęt niezbędny, choć bywa przydatny. Dlatego jeśli masz jeszcze wolne środki i koniecznie chcesz je przeznaczyć na wyposażenie kuchni, to mikrofalówka będzie dobrym wyborem.

To okaże się zbędnym wydatkiem

Na liście takich niepotrzebnych urządzeń na pewno umieścimy multicooker. Owszem, ten sprzęt jest świetny, bardzo odciąża nas w codziennym przygotowywaniu posiłków, jednak w praktyce okazuje się, że i tak sumarycznie kończy w kartonie. Powodem jest to, że w multicookerze nie wszystko da się przygotować. Ponadto urządzenie nie załatwi kwestii np. posiekania warzyw. Wiele gospodyń domowych uznaje więc, że po prostu szkoda zachodu na wyciąganie urządzenia.

Wyciskarka wolnoobrotowa i sokowirówka – to zdecydowanie najmniej przydatne sprzęty kuchenne i można rozważać ich zakup dopiero wtedy, gdy już naprawdę nie wiemy, co robić z pieniędzmi. Nie chodzi już nawet o funkcjonalność urządzeń, ale o to, że przygotowywanie w nich domowych soków jest po prostu uciążliwe (mnóstwo małych elementów wymagających umycia).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie