Sprytne pomysły na ciekawe i funkcjonalne urządzenie małej kuchni

Piotr Kowalczyk
25.02.2021

Małe pomieszczenie, w którym planujemy stworzyć kuchnię, zawsze stawia mnóstwo ograniczeń. Trudno jest w nim zrealizować wymarzony projekt w taki sposób, aby kuchnia była nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna. Mnóstwo osób popełnia tutaj proste błędy, które skutkują tym, że pomieszczenie wydaje się być zagracone i nie zachęca do tego, aby w nim przebywać. My przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw bardzo sprytnych trików, dzięki którym niskim kosztem urządzić całkiem praktyczną, choć małą kuchnię.

Niska zabudowa

Mamy na myśli szafki, które w małej kuchni nie powinny sięgać aż do sufitu. To częsty błąd popełniany przez właścicieli niewielkich pomieszczeń kuchennych. Zwarta, wysoka zabudowa sprawia, że kuchnia wydaje się być jeszcze mniejsza, bo wpada do niej mniej światła. Uniknij tego błędu i postaw na niskie szafki, do których możesz sięgnąć bez wspinania się na palce czy korzystania ze stołka.

Półki zamiast szafek

To świetny sposób na to, aby z jednej strony mieć do dyspozycji sporą powierzchnię do przechowywania potrzebnych akcesoriów kuchennych, a z drugiej osiągnąć efekt lekkości. Półki, na przykład nad blatem roboczym, wyglądają bardzo efektownie, a przy tym doskonale sprawdzają się, jako miejsce na przykład na słoiki z suchą żywnością czy nawet drobny sprzęt AGD.

Roletki i żaluzje zamiast drzwiczek

Klasyczne drzwiczki zajmują dużo miejsca po otwarciu, co nie sprawdza się w małym pomieszczeniu kuchennym. Zamiast nich możesz zlecić stolarzowi, aby wykonał szafki z roletkami lub żaluzjami, otwieranymi i zamykanymi pionowo. To nowoczesny, sprytny i naprawdę bardzo funkcjonalny sposób na zabezpieczenie wnętrza szafek przed kurzem, który szczególnie polecamy właścicielom małych kuchni.

Przeszklenia

Prezentują się efektownie, nowocześnie, a przy tym optycznie powiększają pomieszczenie. To zasługa tego, że szkło przepuszcza światło, a to dodaje kuchni lekkości. Szklane fronty szafek kuchennych, szklany blat, szklana mozaika nad przestrzenią roboczą – to naprawdę bardzo fajne pomysły, które możesz wykorzystać w swojej kuchni. Staraj się również łączyć szkło z bielą, zwłaszcza lakierowaną, która piękne odbija światło i sprawia, że pomieszczenie wydaje się być większe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.