Różnorodność ekspresów do kawy

Mariusz Siwko
09.05.2015

Istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy, a wśród danego rodzaju - wiele modeli, dlatego nie jest łatwo wybrać aparat najlepszy dla siebie. Ludzie są różni, mają różne upodobania i gusty, dlatego też producenci prześcigają się w pomysłach, jak zaspokoić wszystkie potrzeby konsumentów. Dlatego, przede wszystkim, trzeba odpowiedzieć sobie na pytania, takie jak: jaka kawa będzie najczęściej przyrządzana i czy ma to być czynność szybka i prosta, czy lubi się brać czynny udział w zaparzaniu napoju.

Ekspresy do kawy różnią się techniką przygotowywania naparu. Kawę zaparzać można w ekspresach przelewowych (które są coraz mniej popularne), półautomatycznych (kolbowych), czy w końcu w aparatach w pełni automatycznych, gdzie prawie wszystkie rodzaje kawy można mieć w kilka sekund, za jednym przyciśnięciem guzika.

Obecnie najczęściej kupowane są aparaty automatyczne i półautomatyczne. Są one również nazywane ekspresami ciśnieniowymi, ponieważ wykorzystują ciśnienie (przeważnie 15 bar). Są to elektroniczne automaty, wykorzystujące najnowsze technologie. W pełni zautomatyzowanych modelach wystarczy tylko pamiętać o tym, żeby pojemniki na kawę ziarnistą (lub mieloną) i wodę były napełnione, a pojemnik na fusy opróżniany. Nie można też zapominać o okresowej konserwacji aparatu, ale i tu producenci zadbali o wygodę użytkowników. Obecnie większość automatycznych ekspresów ma automatyczne funkcje czyszczenia i odkamieniania.

Istnieje wielu producentów ekspresów do kawy. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się firma Jura, której główna produkcja mieści się w Szwajcarii. Jest to firma z bardzo długą tradycją. Zadziwia ona swoimi ekspresami do kawy już od ponad trzydziestu lat, kiedy to na rynek został wprowadzony pierwszy aparat z automatycznym wyłącznikiem, który oszczędzał energię. Ekspresy do kawy Jura wyróżniają się przede wszystkim doskonałą jakością wykonania, wyjątkowo eleganckim wyglądem, designem oraz prostotą obsługi i konserwacji. Wiele razy w historii były one nagradzane w międzynarodowych konkursach. Jeśli się o nie odpowiednio zadba, będą przygotowywać wspaniałą kawę przez długie lata.

Obecnie najpopularniejsze spośród ekspresów Jura są modele z serii „Impressa". Aparaty o powiększonych pojemnikach na kawę i wodę są chętnie kupowane do biur. Oprócz tego, że przygotowują doskonałą kawę, to są jeszcze ozdobą wnętrza. Łatwo i szybko przygotowują one wszystkie rodzaje kawy za jednym przyciskiem, a ponadto gorącą czekoladę i wrzątek na herbatę. Regulowana wysokość dozownika (wylewki) umożliwia stosowanie praktycznie wszystkich rodzajów filiżanek i szklanek. Można w nich używać zarówno kawę ziarnistą, która jest bardzo cicho mielona przy pomocy specjalnego młynka Aroma+, albo kawę mieloną.

Inną popularną linią Jura jest „Ena", zwłaszcza model „Jura ena Micro 1". To aparat bardzo małych rozmiarów, a wszystko działa w nim bardzo prosto - od razu można zaprogramować ilość i moc kawy, a na ekranie z symbolami po prostu wybierać, co się chce. Technologia „Aroma Boost" pozwala przygotować wyjątkowo mocną kawę.

Innymi popularnymi ekspresami do kawy są DeLongi. Firma ta posiada w swoim asortymencie bardzo wiele aparatów - od tych najprostszych, do w pełni automatycznych i to o różnym designie. Tak więc, jak to się mówi: do wyboru, do koloru. Jak w przypadku Jury, tak i tutaj, najdroższe, w pełni automatyczne modele mają możliwość przygotowywania wszystkich rodzajów kawy za jednym przyciśnięciem guzika, mają automatyczne funkcje czyszczenia i odkamieniania oraz wykorzystują ciśnienie 15 bar. Przy pomocy dyszy gorącej wody, można uzyskać wrzątek na herbatę lub zupkę instant. Ponadto łatwo reguluje się i programuje żądaną moc i objętość kawowego napoju. Aparaty te działają cicho i stylowo wyglądają.

Nieważne, czy ma się aparat drogi, czy tańszy - trzeba pamiętać o jego konserwacji, aby służył niezawodnie jak najdłużej i przygotowywał smaczną kawę. Dlatego tak wielkim ułatwieniem są automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania. Decydując się na zakup ekspresu do kawy, warto jest nabyć taki, który te funkcje posiada. Taka inwestycja na pewno się opłaci.

Duże grono wielbicieli ma również firma Saeco. Młynki montowane w tych ekspresach automatycznie dostosowują się do różnorodnych ziaren kawy. Co to znaczy? Otóż prędkość mielenia automatycznie dostosowuje się do rodzaju kawy. Aparaty Saeco mają jeszcze jeden unikalny system, który nazywa się „Saeco Brewing". Dzięki niemu, tylko poprzez przekręcenie gałki, można wybrać żądaną kawę i jej smak. W ekspresach tych można również zaprogramować rodzaj kawy, jej temperaturę i moc. Pomaga w tym szybki system grzewczy i automatyczny spieniacz mleka.

Mówiąc szczerze, większość klientów wybiera aparat, który im odpowiada pod względem sposobu przygotowywania ich ulubionej kawy, wyglądu i ceny. Kiedy już trudną decyzję wyboru aparatu ma się za sobą, nie należy zapominać o jego czyszczeniu (codziennym i okresowym), aby jak najdłużej cieszyć się smaczną kawą, bez problemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.