Rodzaje kaw a metody ich parzenia

Remigisz Szulc
30.11.2015

Jednym z najmłodszych zawodów, które zyskuje na popularności jest barista - specjalista od parzenia kawy. Dziś istnieje wiele rodzajów i niełatwych sposobów podawania tego napoju, co stworzyło zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Czym się więc różni latte macchiato od Caffé latte o tym w artykule.

Kawa, jakiej nie znamy

Metod parzenia kawy jest wiele. Można je zaparzać w tradycyjny sposób, za pomocą aeropressu, ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego czy tradycyjnie zalewana. Ta sama kawa zaparzona różnymi metodami będzie smakować zupełnie inaczej, ponieważ wiele czynników takich jak temperatura czy wielkość zmielonych ziaren wpływa na jej smak.

W restauracjach najczęściej spotyka się kawy wytworzone za pomocą ekspresu ciśnieniowego. Co ciekawe, za pomocą jednego ekspresu można wytworzyć, co najmniej 10 różnych kaw.

Ekspres ciśnieniowy

Za pomocą ekspresu ciśnieniowego można wytworzyć zaledwie 1 rodzaj kawy – espresso. Jest to bardzo mocna kawa, która podawana jest w małej filiżance koniecznie wykonanej z grubej porcelany. Kawę to powinno wykonywać się w około 25 sekund, a uzyskany kolor cremy (pianki kawowej) powinien być rdzawo-orzechowy. Sprawdź ofertę ekspresów do kawy na http://www.sklepkawa.pl/pl/c/Ekspresy-i-Mlynki/64.

Na bazie tej kawy powstaje wiele innych, znanych i lubianych rodzajów kaw, takich jak:

  • Americano/ Caffé lungo – espresso przedłużone wodą. Oznacza to, że do pojedynczego espresso dolewa się podwójną ilość wody,
  • Caffé au lait – tradycyjna kawa z mlekiem,
  • Cappuccino – espresso zalane spienionym mlekiem, najczęściej posypane czekoladą,
  • Affogato – kawa espresso z kulką lodów waniliowych,
  • Caffé macchhiato – espresso z dodatkiem mleka lub mlecznej pianki wlanej w ten sposób by poszczególne warstwy mleka i kawy rozdzielały się,
  • Kawa po wiedeńsku – espresso z bitą śmietaną, posypana kakao lub czekoladą,
  • Mocha – espresso z mlekiem i czekoladą ozdobione bitą śmietaną,
  • Latte macchiato – espresso z mleczną pianką przygotowane w taki sposób, by wyraźnie oddzieliły się trzy warstwy. Od dołu powinno znajdować się gorące mleko, później espresso, a na górze mleczna pianka,
  • Caffé latte – espresso zalane dużą ilością gorącego mleka. Innymi słowy jest to wymieszane latte machiato,
  • Irish caffé – Americano z whiskey i bitą śmietaną.

Podstawą we wszystkich powyższych kawach jest espresso. Dlatego przygotowanie odpowiedniego espresso jest niezwykle ważne. Musi być to kawa najlepsza gatunkowo i doskonała w smaku. Świetnie się tutaj sprawdza kawa lavazza.

Oczywiście może być to dowolnie wybrana kawa, natomiast jakość jej zawsze odzwierciedla się w cremie. Jeśli ta jest odpowiednio ciemna i ma niewielką ilość pęcherzyków powietrza, oznacza to, że mamy doskonałą bazę do tworzenia dowolnego rodzaju kawy.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.