Robot planetarny – czy warto go kupić?

Mateusz Nowak
06.07.2017

Widzowie programów kulinarnych z pewnością wielokrotnie zastanawiali się, cóż to za kosmiczny sprzęt stoi na blatach uczestników? Przypomina zwykły mikser, ale pracuje zupełnie inaczej. Tym urządzeniem jest robot planetarny. Do niedawna używano go wyłącznie w dobrych restauracjach, jednak dzięki spadającym cenom sprzęt ten powoli staje się dostępny na kieszeń średnio zarabiających Polaków. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając robot planetarny.

Zasada działania urządzenia

Robot planetarny pracuje zupełnie inaczej niż klasyczny mikser. Przede wszystkim proces mieszania odbywa się wielokierunkowo – mieszadło obraca się zarówno wokół własnej osi, jak i wokół misy. Nazwa „planetarny” wzięła się stąd, że ruch mieszadła przypomina obrót Ziemi wokół Słońca.

Mieszanie wielokierunkowe jest przede wszystkim szybsze i dokładniejsze. W klasycznych mikserach z reguły jest tak, że i trzeba wziąć urządzenie do ręki i samodzielnie zmiksować przestrzenie, do których maszyna nie dotarła. Oznacza to o wiele więcej pracy i wysiłku, w dodatku bez gwarancji równomiernego wymieszania składników.

Bardzo rozbudowany mikser

Robot planetarny jest nieco podobny do miksera z misą, ale gdy przyjrzymy się mu bliżej, dojdziemy do wniosku, że to zupełnie inne urządzenie. Przede wszystkim robot posiada ruchomą głowicę i bardzo dużą misę ze stali nierdzewnej, która może mieć pojemność nawet 6 litrów! W głowicy znajduje się natomiast gniazdo, do którego mocuje się odpowiednie końcówki.

Ponadto w dobrej klasy robocie planetarnym znajdują się dodatkowe gniazda: wolnych obrotów (najczęściej mocuje się tutaj maszynkę do mielenia mięsa) oraz średnich i wysokich obrotów (sokowirówka, malakser).

Robot planetarny powinien mieć kilkustopniową regulację prędkości obrotów oraz tryb pracy pulsacyjnej. Przyda się także regulacja temperatury wraz z płytą indukcyjną, która jest obecna w urządzeniach z funkcją podgrzewania zawartości misy.

Ciekawostka

Na rynku są również dostępne roboty planetarne z funkcją gotowania, które świetnie sprawdzają się np. do przygotowywania zup.

Podsumowując – warto kupić robot planetarny?

Jeśli pieniądze nie są problemem, to zdecydowanie warto! Robot planetarny dystansuje klasyczny mikser z misą pod każdym względem i znacznie ułatwia przygotowywanie wielu potraw we własnej kuchni, szczególnie na bazie ciasta. Jedno urządzenie może zastąpić kilkanaście innych sprzętów. Korzystanie z robota jest wygodne, szybkie i po czasie nie będziesz już w stanie wyobrazić sobie gotowania bez tego urządzenia.

Niestety, nie jest to tani sprzęt. Wysokiej klasy robot planetarny kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Najtańsze urządzenia tego typu, z mocno ograniczoną funkcjonalnością, można kupić już od 600 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.