Przykry zapach ze zmywarki: co można na to poradzić?

Jerzy Biernacki
01.10.2019

Zmywarka to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń w całym domu. Znacznie odciąża nas w codziennych obowiązkach, jest super praktyczna podczas rodzinnych imprez, a większość posiadaczy tego sprzętu nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez niego. Zmywarka wymaga jednak okresowych czynności konserwacyjnych. Jeśli je zaniedbamy, a do tego będziemy nieprawidłowo użytkować to urządzenie, prędzej czy później pojawią się problemy. Jednym z najczęstszych jest bardzo przykry zapach wydobywający się ze zmywarki. Jak sobie z tym poradzić? Oto gotowe sposoby.

Nie myj naczyń z resztkami jedzenia

Choć producenci zmywarek informują, że talerzy i sztućców nie trzeba opłukiwać przed umieszczeniem ich w urządzeniu, to jednak dobrą praktyką jest wcześniejsze pozbycie się resztek jedzenia. Mamy tutaj na myśli chociażby kawałki mięsa, ziemniaków czy kaszy. Owszem, powinny one zostać rozpuszczone i trafić do kanalizacji, ale większe fragmenty z pewnością zostaną zatrzymane w filtrze zmywarki. Gdy zbierze ich się tam dość dużo, zaczną fermentować, co skutkuje przykrym zapachem.

Regularne czyszczenie filtra

Filtr zmywarki zapobiega zapchaniu odpływu wody. Jego zadaniem jest zatrzymywanie dużych fragmentów produktów spożywczych oraz innych elementów, w tym np. ukruszonego fragmentu talerza czy szklanki. Z czasem filtr może być już tak zabrudzony, że stanie się źródłem przykrych zapachów. Dobrze jest więc regularnie go czyścić – jeśli używamy zmywarki codziennie, to tę czynność należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.

Okresowe uruchomienie programu bez naczyń

To bardzo prosty, niewymagający wysiłku sposób na to, aby utrzymać zmywarkę w czystości. Raz na dwa tygodnie włącz krótki program mycia w wysokiej temperaturze, umieść tabletkę w podajniku i uruchom pustą zmywarkę. Dzięki temu doczyszczone zostaną różne zakamarki, w tym przestrzenie przy uszczelkach, w których zawsze gromadzi się wilgoć i powstają różnego rodzaju zabrudzenia.

Zawieszki zapachowe

Wybór takich zawieszek jest bardzo duży. Dostarczają je producenci detergentów do zmywarek. Zawieszka zwykle wystarcza na około jeden miesiąc. Neutralizuje ona przykre zapachy, jednocześnie wydzielając przyjemny, najczęściej cytrynowy aromat. Pamiętaj jednak, że używanie zawieszki nie zwalnia z obowiązku konserwowania zmywarki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie