Nadwaga i otyłość – to najwięksi wrogowie naszej cywilizacji. Polacy tyją najszybciej w Europie, na co wpływ ma nie tylko stres, ale przede wszystkim fatalne nawyki żywieniowe. Nie jadamy w domu tylko na mieście. Zamiast pełnowartościowego śniadania wybieramy kawę i słodką bułkę. To prędzej czy później przyniesie fatalne konsekwencje. Dlatego tym razem podpowiemy Ci, jak wprowadzić zdrowe i rozsądne zasady żywieniowe do swojej kuchni oraz po jakie produkty warto sięgać, aby schudnąć.
- Czy słodycze są naprawdę takie złe? - nie, o ile spożywasz je w rozsądnych ilościach. Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodyczy. Wprowadź jednak ostry reżim. Obiecaj sobie, że raz w tygodniu, np. w sobotę, zjesz rygiel czekolady lub kawałek ciasta. W tygodniu nie sięgaj po żadne słodycze.
- Nie ufaj bezgranicznie sile drobiu – przyjęło się, że jedzenie drobiu jest bardzo zdrowe i chroni przed tyciem, tymczasem każdy specjalista od żywienia powie, że najlepsze dla naszego organizmu jest mięso czerwone. Warto po nie sięgać nawet 3-4 razy w tygodniu. Mięso czerwone jest tłuste, ale treściwe i bardzo dobrze wpływa na kondycję układu krwionośnego, co wspiera metabolizm.
- Dużo nabiału – produkty mleczne muszą stanowić podstawę zdrowej diety. Oczywiście nie mamy na myśli słodkich jogurtów czy mlecznych przekąsek, ale krowie mleko (najlepiej świeże), jaja, kefiry i naturalne sery. W tych produktach znajdziemy nie tylko wapń, ale też witaminę D i B12.
- Ryby, ryby i jeszcze raz ryby – rybie mięso jest bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Zawiera antyoksydanty, mnóstwo witaminy D, wapnia i kwasów omega. To sprzyja budowaniu odporności oraz chroni przed otyłością. Ryby można jeść nawet codziennie, najlepiej gotowane i bez oleju i panierki.
- Tłuszcze roślinne – są znacznie droższe niż zwierzęce, ale także nie należy przesadzać z ich spożywaniem. Wystarczą 2 łyżeczki dziennie. Tłuszcze roślinne to m.in. margaryna, która jest zdrowsza niż masło. Warto wybierać oliwę z oliwek zamiast oleju, a tym bardziej smalcu.
- Dużo produktów zbożowych – zdrowa dieta powinna wykluczyć jedzenie białego pieczywa. Zastąp je ciemnym, słonecznikowym lub żytnim. Zamiast ziemniaków wybieraj ryż i kaszę, biały makaron zastąp ciemnym.
- Owoce i warzywa – bez nich nie ma mowy o zdrowym odżywianiu. Owoce miej zawsze pod ręką, gdy tylko najdzie Cię ochota na jakąś przekąskę. Do każdego posiłku podawaj też warzywa – surowe i gotowane. Zimą nie bój się mrożonych warzyw, które zachowują swoje właściwości i mogą być uzupełnieniem dowolnego obiadu.
Ze zdrowej diety musisz także wykluczyć napoje gazowane i słodzone soki. Stosując się do tych zasad przekonasz się, że możesz gotować smacznie, dietetycznie i tanio.