Musisz ograniczyć sól? Uważaj na te produkty spożywcze!

Mateusz Nowak
02.01.2018

Polacy spożywają zdecydowanie za dużo soli. To negatywnie odbija się na gospodarce mineralnej naszych organizmów. Zalecane dzienne spożycie sodu (głównego składnika soli) nie powinno przekraczać 2,4 grama. Tymczasem zdarza się nam przekraczać tę wartość kilkakrotnie! Powodem nie jest tylko przesadne dosalanie potraw, ale też zamiłowanie do produktów spożywczych, które same w sobie zawierają bardzo dużo sodu. Poznaj je i unikach ich, jeśli lekarz zalecił Ci ograniczenie soli w diecie.

Gotowe sosy

To prawdziwa słona bomba! Wszelkie sosy dostępne w paczkach zawierają olbrzymie ilości sodu, dlatego nie trzeba ich już doprawiać. Najgorsze są sosy sałatkowe, czosnkowe i inne przeznaczone do robienia dressingu sałatek czy mięsnych marynat. Poza dużą ilością sodu zawierają one także konserwanty, czyli całą listę niesławnych E.

Białe pieczywo

Z pewnością wiesz, że nie jest ono zbyt zdrowe, szczególnie w nadmiernych ilościach. Białe pieczywo składa się głównie z węglowodanów, dlatego nie zaleca się go osobom będącym na diecie czy walczącym z otyłością. Poza tym w białym chlebie czy bułkach znajduje się mnóstwo sodu.

Biały twaróg

Jego jedzenie może być korzystne dla zdrowia, bo to bogate źródło wapnia. Problem w tym, że gotowe twarogi, szczególnie te zamknięte w foliowych torebkach, zawierają też bardzo dużo sodu, dlatego ich spożywanie nie jest zalecane dla osób muszących ograniczyć sól. Na szczęście na rynku są też dostępne twarogi o obniżonej zawartości sodu.

Wypieki

Być może zdziwi Cię, że gotowe ciasto z cukierni zawiera nie tylko olbrzymią porcję cukru i tłuszczu, ale także soli. Powód jest prosty: sól ma działanie konserwujące, dlatego masowo dodaje się ją do wypieków, szczególnie tych pakowanych w folię.

Płatki śniadaniowe

Kolejne zaskoczenie? Płatki śniadaniowe, choć mogą się wydawać zdrowym sposobem na rozpoczęcie dnia, są bogatym źródłem sodu. W typowej porcji może się znajdować nawet 300 mg tego minerału. Osoby na diecie małosolnej muszą więc ograniczyć jedzenie płatków.

Fast foody

Ilość soli w gotowych daniach jest ogromna. Regularne jedzenie takich produktów, w tym kebabów, hamburgerów, sałatek typu cezar, pizzy czy chrupiących skrzydełek, jest prostą drogą do zrujnowania sobie zdrowia. Sól czai się nie tylko w mięsie, ale też pieczywie i przede wszystkim w tłustych, bardzo słonych sosach. Unikaj śmieciowego jedzenia, za wszelką cenę!

Pamiętaj, że nadmiar soli w organizmie może mieć fatalne konsekwencje. Prowadzi to do nadciśnienia, kamicy nerkowej, otyłości, a nawet raka żołądka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.