Mała lodówka do zabudowy – idealny wybór dla singla i nie tylko

Marek Szydełko
20.03.2017

Przyzwyczailiśmy się do tego, że kuchenny sprzęt AGD powinien być duży, pojemny i dzięki temu funkcjonalny. Tymczasem zapominamy, że nie każda osoba urządzająca swoją kuchnię ma na utrzymaniu rodzinę. Single, bezdzietne pary – to grupa docelowa małych urządzeń kuchennych, idealnie sprawdzających się na ograniczonej powierzchni. Przykładem takiego sprzętu jest mała lodówka do zabudowy. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? Podpowiadamy.

Typowe wymiary małej lodówki do zabudowy

Urządzenia tego typu zwykle mają 55 lub 60 centymetrów szerokości, dlatego chcąc mieć małą lodówkę do zabudowy trzeba zadbać o to, aby znalazło się na nią miejsce pod blatem kuchennym. W zupełności wystarczy standardowa szafka o szerokości 60 centymetrów.

Standardowa wysokość małej lodówki do zabudowy to maksymalnie 140 centymetrów, ale oczywiście nie brakuje modeli znacznie niższych, mieszczących się pod 80-90 centymetrowym blatem. Wybór konkretnego urządzenia trzeba uzależnić od swoich potrzeb.

Warto wiedzieć

Przyjmuje się, że dla jednej osoby trzeba przewidzieć 120-130 litrów przestrzeni w chłodziarce – każda kolejna osoba zwiększa ten limit o 30 litrów.

Łatwo można więc wywnioskować, że mała lodówka o takiej pojemności będzie w zupełności wystarczająca zarówno dla singla, jak i bezdzietnej pary czy starszego małżeństwa.

Cechy małej lodówki

Mała lodówka do zabudowy z reguły jest pozbawiona wielu funkcji, które znajdziemy w klasycznych sprzętach, szczególnie wolnostojących. Można więc zapomnieć o wbudowanej kostkarce do lodu, panelu dotykowym do ustawiania temperatury czy funkcjach smart. Większość małych lodówek nie posiada nawet funkcji No Frost.

Kolejnym minusem jest fakt, że mała lodówka oferuje bardzo skromną przestrzeń zamrażalki – o ile w ogóle ją posiada. Są bowiem modele wyposażone wyłącznie w funkcję chłodzenia. Jeśli zamrażarka już jest, to mała i najczęściej umieszczona u góry lodówki za plastikowymi drzwiczkami. To nie zadowoli osób, które mają tendencję do mrożenia dużych ilości produktów.

Czy to dobry pomysł?

Jeśli właściciel kuchni nie ma dużych potrzeb w zakresie przechowywania żywności, nie gotuje w domu i w zasadzie potrzebuje tylko miejsca na przekąski czy alkohol, mała lodówka do zabudowy będzie bardzo dobrym wyborem. Co więcej – takie urządzenie powinno zaspokoić potrzeby pary. W końcu dziś na każdym kroku są sklepy i nie trzeba robić dużych zakupów na cały tydzień.

Kwestią sporną pozostaje natomiast to, czy lepiej wybrać lodówkę do zabudowy czy też wolnostojącą. W gronie tych drugich jest znacznie większy wybór, ale nie prezentują się one zbyt efektownie. Z kolei lodówka do zabudowy to problemy przy ewentualnej awarii i wyższa cena zakupu. Decyzję warto więc bardzo dokładnie przemyśleć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.