Mąka ryżowa – znakomita alternatywa dla pszennej

Mariusz Siwko
20.03.2017

Mąka ryżowa jest jednym z najpopularniejszych składników kuchni azjatyckiej. Za sprawą mody na dietę bezglutenową produkt coraz chętniej wybierają mieszkańcy innych kontynentów, w tym Polacy. Ta mąka ma wiele doskonałych właściwości, dlatego jest szczególnie polecana osobom chcącym się zdrowo odżywiać i szukającym alternatywy dla klasycznej mąki pszennej.

Właściwości mąki ryżowej

Mąka ryżowa jest produktem bezglutenowym – dzięki temu nie uczula i może być stosowana przez osoby chorujące na celiakię czy inne postaci nietolerancji glutenu. Na rynku są dostępne dwa rodzaje mąki ryżowej: uzyskiwana z białego ryżu lub z ryżu pełnoziarnistego. Ten drugi produkt ma najwięcej właściwości odżywczych i jest szczególnie korzystny dla zdrowia.

Mąkę ryżową poleca się nie tylko osobom chcącym zrezygnować z glutenu, ale także będącym na diecie. Produkt ten jest znacznie mniej kaloryczny niż klasyczna mąką pszenna. 100 gram produktu dostarcza około 348 kilokalorii i zawiera 7,2 grama białka oraz śladowe ilości tłuszczu. W większości mąka ryżowa składa się z węglowodanów.

Warto wiedzieć

Po mąkę ryżową mogą sięgać osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ produkt ma niski indeks glikemiczny wynoszący 40.

Bogactwo cennych składników

Mąka ryżowa jest produktem bardzo zdrowym i bogatym w witaminy oraz minerały. Przede wszystkim znajdziemy w niej duże ilości potasu, wapnia, cynku, fosforu i magnezu, witamin z grupy B, a także chociażby fitoestrogenów hamujących starzenie się komórek i regulujących gospodarkę hormonalną. Do tego dochodzą lignany neutralizujące wolne rodniki, czyli jedną z przyczyn powstawania nowotworów.

Mąka ryżowa może zastąpić pszenną

Ma co prawda charakterystyczny smak, przywodzący na myśl kuchnię orientalną, ale jeśli komuś to nie przeszkadza, może w 100% zastąpić mąkę pszenną właśnie ryżową. Ten produkt nadaje się do pieczenia ciast, zagęszczania zup, robienia pierogów i naleśników, nawet wypiekania pieczywa. Stosując mąkę ryżową zamiast pszennej trzeba pamiętać, aby dodawać jej nieco mniej. Warto również dodać więcej jajka, aby uzyskać odpowiednią kleistość masy.

Warto wiedzieć

Mąka ryżowa jest podstawowym składnikiem w produkcji papieru ryżowego, w który zawija się m.in. sajgonki.

Mąka ryżowa jest łatwo dostępnym produktem (można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością czy w działach z kuchnią azjatycką), ale bez problemu można ją wykonać także w domu. Wystarczy wrzucić ziarenka ryżu do blendera czy młynka do kawy i mleć do pożądanej grubości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.