Lubisz ryby? Sprawdź jakie właściwości mają najpopularniejsze gatunki

Jerzy Biernacki
24.08.2017

Jak kraj długi i szeroki wszyscy lekarze zalecają jedzenie ryb i zastępowanie nimi produktów mięsnych, szczególnie wieprzowiny. Rzeczywiście, ryby są bardzo zdrowe, stanowią bogactwo witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, a do tego nie są zbyt kaloryczne (oczywiście po odpowiednim przyrządzeniu). Jeśli Ty także jesz często ryby, to z pewnością chcesz wiedzieć, jaki wpływ może to mieć na Twój organizm. Poznaj właściwości najpopularniejszych gatunków ryb lądujących na talerzach Polaków.

Ile ryb zjadają Polacy?

Choć spożycie ryb w naszym kraju stale rośnie, to nadal bardzo daleko nam pod tym względem do europejskiej czołówki. Najwięcej ryb zjadają Norwegowie i Portugalczycy – średnio jest to aż 50 kilogramów na osobę rocznie.

Wynik Polaków jest znacznie mniej imponujący, bo mówimy o 12 kilogramach na osobę rocznie. To nie robi wrażenia w kraju, który leży nad morzem i ma jedną z największych powierzchni jezior w Europie.

Jakie są ulubione ryby Polaków? Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia, bo na tej liście znalazły się: śledź, dorsz, makrela, łosoś i tuńczyk. Jak widać preferujemy ryby morskie, pewnie również dlatego, że powszechnie uważa się je za znacznie zdrowsze dla człowieka. Sprawdźmy zatem, „co w rybie siedzi”.

Śledź

To jedna z ulubionych przystawek Polaków i popularna zakąska, która jest nieodłącznym elementem podczas wesel, imienin i innych imprez zakrapianych alkoholem. Śledź na szczęście jest bardzo zdrowy, bo stanowi bogate źródło białka i kwasów tłuszczowych Omega-3. Ponadto śledź zawiera mnóstwo żelaza, cynku, miedzi, jodu i fosforu. Dostarcza także witamin A, D, E, B6 i B12.

Łosoś

Ta ryba budzi duże kontrowersje, a to dlatego, że w sprzedaży zbyt często można się natknąć na łososia hodowlanego, który pod względem właściwości odżywczych nie ma wiele wspólnego z tym bałtyckim. Jeśli więc chcesz zjeść naprawdę zdrową rybę, upewnij się, że kupujesz odmianę złowioną w Bałtyku (musi mieć różowy kolor – nigdy czerwony). Taki łosoś zawiera mnóstwo witaminy B, wapnia, selenu, fosforu, cynku i oczywiście kwasów tłuszczowych Omega-3.

Makrela

Najchętniej zjadamy ją w formie wędzonej lub z puszki (skąpaną w sosie pomidorowym). Ta druga postać niestety sprawia, że ryba jest bardzo kaloryczna i zawiera sporo cukru, dlatego na tę potrawę powinny uważać osoby na diecie i diabetycy. Makrela jest bogatym źródłem fosforu, żelaza, potasu, magnezu oraz witamin A, B, D i E. Zawiera jednak również purynę, związek mogący doprowadzić do rozwoju artretyzmu (oczywiście tylko w dużym stężeniu). Makrelę kupuj wyłącznie z łowisk europejskich.

Dorsz

To jedna z najzdrowszych ryb morskich, która charakteryzuje się niską kalorycznością oraz bardzo dużą zawartością selenu – 100-gramowa porcja dorsza pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania człowieka na ten pierwiastek. Dorsz doskonale wpływa na odporność i nie bez przyczyny z jego wątroby produkuje się tran.

Tuńczyk

W przypadku tej ryby mamy do czynienia z małym paradoksem. Otóż lekarze stanowczo zalecają jedzenie tuńczyka z puszki, ponieważ zawiera on znacznie mniej rtęci niż ryba świeża. Tę drugą powinno się jeść okazjonalnie. Tuńczyk jest bogatym źródłem fosforu, wapnia, żelaza i potasu.

Jedzenie ryb jest zatem bardzo dobrym pomysłem na zdrową i odżywczą dietę. Jednak jak w przypadku każdego produktu, także tutaj najważniejsze jest zachowanie rozsądnego umiaru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie