Lodówka do zabudowy – o czym pamiętać przed zakupem? 5 rad

Mateusz Nowak
10.10.2016

Lodówki do zabudowy cieszą się rosnącą popularnością na rynku. Wiele osób nie chce, aby w ich kuchniach dominowały duże, niekoniecznie estetyczne urządzenia, dlatego wybierają opcję ich schowania za frontem szafki. Warto jednak wiedzieć, że pomimo wielu zalet lodówka do zabudowy ma też swoje istotne wady. Dlatego zanim zdecydujesz się na jej zakup, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, o jakich 5 rzeczach musisz pamiętać.

  1. Te same wymiary, mniejsza pojemność – wybierając lodówkę do zabudowy nie można się kierować wyłącznie wymiarami. Zwykle jest bowiem tak, że lodówka wolnostojąca o wysokości np. 190 cm, pomieści znacznie więcej produktów niż tak samo wysoka lodówka do zabudowy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ lodówki do zabudowy są płytsze i węższe, aby mogły zmieścić się w specjalnej kasecie. Dlatego wybierając taką lodówkę zwracaj uwagę na pojemność, a nie same wymiary.
  2. Sprawdź, czy masz tyle miejsca – wbrew pozorom lodówka do zabudowy zajmuje znacznie więcej miejsca niż wolnostojąca. Wynika to z konieczności zastosowania kasety, która musi być większa niż sama lodówka. Ściany urządzenia nie mogą ściśle przylegać do kasety, ponieważ uniemożliwiłoby to cyrkulację powietrza i doprowadziło do awarii. Dlatego przed zakupem lodówki do zabudowy sprawdź, czy w Twojej kuchni jest w ogóle na nią miejsce.
  3. Pamiętaj o otworach wentylacyjnych – wielu osobom wydaje się, że lodówka do zabudowy jest całkowicie niewidoczna, a to nieprawda. Elementem rzucającym się w oczy zawsze są otwory wentylacyjne – muszą być umieszczone na górze i na dole kasety. Choć na rynku są maskownice takich otworów w przeróżnych kolorach, to jednak zawsze będą one widoczne, co może podważać estetyczny sens wyboru lodówki do zabudowy.
  4. Wyższy koszt – lodówka do zabudowy o podobnej funkcjonalności jest droższa niż wolnostojąca. Dodatkowo musisz policzyć koszt wykonania dodatkowego frontu meblowego, a być może nawet jakichś przeróbek murarskich. Może się w końcu okazać, że za cenę lodówki do zabudowy udałoby Ci się kupić świetny model wolnostojący. Jeśli koszty mają znaczenie, to ten wybór naprawdę trzeba dokładnie przemyśleć.
  5. Ograniczona funkcjonalność – lodówkę wolnostojącą, przynajmniej teoretycznie, można ustawić w dowolnym miejscu, a jak się znudzi – przestawić w inne. Urządzenie do zabudowy zupełnie do wyklucza. Tam gdzie stanie lodówka, tam dokona swojego żywota. To powoduje, że wykonanie jakiegokolwiek remontu w kuchni staje się kłopotliwe, nie wspominając już o przemeblowaniu przestrzeni.

Jak widzisz lodówka do zabudowy wcale nie jest idealnym rozwiązaniem. Dlatego dobrze zastanów się nad jej zakupem – w końcu w grę wchodzą dość duże pieniądze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.