Kwasy Omega-3 – niezbędne w Twojej diecie!

Piotr Kowalczyk
06.07.2017

Jeśli zdarza Ci się oglądać reklamy, to z pewnością nie raz padło w nich hasło: „zawiera kwasy Omega-3”. Najczęściej ten atut podkreślają producenci masła, margaryny, olejów i oliwy z oliwek. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są bardzo cenne dla ludzkiego organizmu i nie może ich zabraknąć w codziennej diecie. Przekonaj się, które produkty spożywcze są ich najbogatszym źródłem.

Czym właściwie są kwasy Omega-3?

Omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Bardzo ważne jest to, że nawet tak rozwinięta nauka nie potrafi opracować ich syntetycznego substytutu, dlatego kwasy muszą być dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem. Dieta uboga w Omega-3 szybko prowadzi do pogorszenia kondycji całego organizmu, w tym stanu skóry, włosów i paznokci.

Poznaj największe korzyści dla organizmu, jakie niosą ze sobą kwasy Omega-3:

  • Obniżają ciśnienie krwi,
  • Działają przeciwmiażdżycowo,
  • Zapobiegają powstawaniu zakrzepów,
  • Chronią przed cukrzycą,
  • Działają przeciwzapalnie,
  • Poprawiają nastrój, a więc przeciwdziałają depresji,
  • Mają działanie przeciwnowotworowe, szczególnie dotyczy to profilaktyki raka jelita grubego i okrężnicy,
  • Poprawiają wygląd cery, włosów i paznokci.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że w codziennej diecie każdego człowieka nie powinno zabraknąć produktów będących naturalnym źródłem kwasów Omega-3. O których produktach mowa? Przekonaj się!

Dieta bogata w kwasy Omega-3

Zdecydowanie najcenniejszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym Omega-3, są ryby. Zawierają one oba kwasy, czyli DHA i EPA. Właśnie dlatego regularne jedzenie ryb ma zbawienny wpływ na serce i cały układ krwionośny. Lekarze zalecają spożywanie ryb, najlepiej świeżych lub gotowanych na parze, nawet 3-4 razy w tygodniu. Szczególnie polecane są: łosoś, śledź i tuńczyk.

Kwasy Omega-3 mogą być też dostarczane w formie przekąski. Wystarczy sięgnąć po orzechy włoskie, które zawierają jedną z postaci Omega-3, czyli kwas alfa-linolenowy. Warto przy tym wiedzieć, że migdały nie mogą stanowić substytutu orzechów włoskich, ponieważ nie ma w nich kwasów Omega-3.

Fani zup powinni jak najczęściej jeść te bazujące na roślinach strączkowych, jak groszek czy fasola. One także zawierają kwas alfa-linolenowy, który jest zamieniany przez organizm w cenniejsze kwasy DHA i EPA.

Nie zapominajmy również o olejach, które w rozsądnych ilościach zdecydowanie powinny gościć w naszym jadłospisie. Szczególnie cenne są pod tym względem oleje z orzechów włoskich, olej lniany  i olej sojowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie