Kuchnia indukcyjna – najważniejsze zalety i wady

Mateusz Nowak
13.03.2017

Jeszcze kilka lat temu było to urządzenie niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego, jednak ceny wyraźnie spadły i dziś kuchnia indukcyjna stanowi bardzo kuszącą alternatywę dla gazowej czy elektrycznej. Technika indukcji jest sprawdzona, skuteczna i niedroga. Dlaczego więc niektóre osoby świadomie rezygnują z zakupu takiej płyty? Ponieważ nie jest to urządzenie idealne. Wymieniamy najważniejsze zalety i wady kuchni indukcyjnej.

Zalety kuchni indukcyjnej

Kuchnia indukcyjna bez wątpienia ma wiele zalet, o których szybko przekonują się użytkownicy. Przede wszystkim urządzenie zapewnia znacznie wyższy komfort gotowania. Ponieważ pola grzewcze pozostają zimne, nie ma problemu z nadmierną temperaturą w kuchni. Indukcja jest znacznie bezpieczniejsza dla dzieci (nie można się o nią poparzyć) i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Za takie cechy warto dopłacić. Szczególnie w kontekście tego, że użytkowanie kuchni indukcyjnej jest wyraźnie tańsze niż elektrycznej (ceramicznej) i nieznacznie droższe niż gazowej.

Najważniejsze zalety kuchni indukcyjnej:

 • Niski koszt użytkowania
 • Efektowny wygląd
 • Pola się nie nagrzewają
 • Błyskawiczne gotowanie dzięki funkcji Booster
 • Łatwe utrzymanie w czystości
 • Możliwość zamontowania płyty niezależnie od piekarnika
 • Brak przyłącza gazowego zwiększa bezpieczeństwo domowników

Wady kuchni indukcyjnej

Na pewno nie można powiedzieć o indukcji, że jest urządzeniem idealnym. Taka płyta ma swoje wady, z których przyszły użytkownik powinien zdawać sobie sprawę. Pierwszym problemem jest znacznie wyższy koszt zakupu w porównaniu do kuchni gazowej czy nawet ceramicznej. Poza tym, aby móc w pełni wykorzystać potencjał płyty indukcyjnej, powinna zostać ona podłączona do gniazda siłowego 400V, a nie każdy takie posiada. Do tego często dochodzi konieczność zakupu nowych garnków, bo nie wszystkie będą działać na indukcji.

Najważniejsze wady kuchni indukcyjnej:

 • Znacznie wyższy koszt zakupu
 • Nie wszystkie garnki działają na indukcji (warto wykonać test z magnesem – jeśli przyczepi się do dna, to garnek jest w porządku)
 • Konieczność posiadania gniazda siłowego (są płyty na 230V, ale nie wykazują odpowiedniej skuteczności)
 • Gotowanie na indukcji mimo wszystko jest nieco droższe niż na gazie

Podsumowując: czy warto zainwestować w zakup kuchni indukcyjnej? Jeśli cena nie jest problemem i nie chcemy korzystać z gazu, to zdecydowanie warto. Kuchnia indukcyjna jest oszczędniejsza niż ceramiczna, a nie bez znaczenia są także kwestie związane z bezpieczeństwem domowników, szczególnie dzieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.