Kawiarka – jak to działa? Czy warto ją kupić?

Jerzy Biernacki
22.09.2017

Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest najlepsza? Użytkownicy kawiarek mogliby mieć na ten temat nieco inne zdanie. Kawiarka jest coraz popularniejszym sprzętem do – co oczywiste – parzenia kawy. Kosztuje ułamek ceny dobrego ekspresu, jest całkiem praktyczna i przede wszystkim gwarantuje bardzo dobry smak czarnego napoju. Na jakiej zasadzie działa kawiarka? Czy rzeczywiście warto ją kupić?

Bardzo łatwa w obsłudze

Większość kawiarek działa na podobnej zasadzie. Urządzenie składa się z naczynia, które należy wypełnić zimną wodą. Następnie do specjalnego lejka nakładamy zmieloną wcześniej kawę (najlepiej mieć jeszcze młynek). Teraz wystarczy już tylko założyć górną część i postawić kawiarkę na płycie grzewczej. Tutaj uwaga! Nie wszystkie kawiarki współpracują z płytami indukcyjnymi – upewnij się przed zakupem.

Po kilku minutach woda w kawiarce zacznie wrzeć – w tym momencie należy natychmiast zdjąć urządzenie z płyty i nalać gotową kawę do filiżanek. To wszystko. Mycie kawiarki jest niekłopotliwe, wystarczy opłukać jej wnętrze pod bieżącą wodą.

Pamiętaj!

Lejek kawiarki musi być zawsze uzupełniony do pełna. W niektórych modelach dodatkowo znajduje się tzw. reduktor, który umożliwia zaparzenie mniejszej ilości kawy.

Rodzaje kawiarek

Zdecydowanie najpopularniejsze, bo najtańsze, są kawiarki wykonane z aluminium. Są one jednak przeznaczone wyłącznie do płyt gazowych. Do płyt indukcyjnych i ceramicznych nadają się natomiast kawiarki ze stali szlachetnej, które wyglądają lepiej, ale różnica w smaku kawy jest raczej trudno wyczuwalna.

Dla wygodnych zostały stworzone kawiarki elektryczne, których nie trzeba już stawiać na żadnej płycie – pracują one na podobnej zasadzie, jak czajniki elektryczne. Warto również wspomnieć o kawiarkach ceramicznych oraz specjalnych urządzeniach, które posiadają dodatkowy zbiornik na mleko i mogą przygotować cappuccino.

Warto wiedzieć

Kawiarki występują w różnych rozmiarach. Wybierz taką pojemność, której będziesz najczęściej potrzebować. Nie ma sensu kupować zbyt dużej kawiarki, bo czas parzenia kawy będzie dłuższy.

Czy warto kupić kawiarkę?

Jeśli zależy Ci na jak najlepszym smaku kawy, to zdecydowanie warto. Dobra kawiarka pod względem jakości parzenia czarnego napoju spokojnie może konkurować z ekspresem ciśnieniowym. Owszem, jest nieco bardziej problematyczna w obsłudze, za to kosztuje o wiele mniej.

Kawiarka to bardzo dobry pomysł na prezent. Przyzwoicie wykonane urządzenie można kupić już za mniej niż 100 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.