Kawa jako napój jest bardzo dobrze znana i lubiana praktycznie w całej Europie, a nawet na świecie. Mówi się, że kawa została "odkryta" w Etiopii przez ... kozy, bardzo mądre okazało się zwierzęta. Kozy po spożyciu owoców z krzewu kawowca były niezwykle pobudzone. Pasterz, który się nimi opiekował bardzo się zdziwił i spróbował tych owoców przekonując się jak wspaniale oddziaływują na organizm ludzki. Tak rozpoczęła się era kawy w świecie Ludzi.
Kawowiec (Coffea) to pochodzący z Afryki zawsze zielony krzew z rodziny marzanowatych o wysokości na plantacjach 1 – 2 metrów w naturze sięga 15 metrów wysokości. Jego skórzaste liście mają kształt lancetowaty. Gdy kwitnie pokrywa się białymi kwiatami, które rosną grupami po 4-16 sztuk zmieniającymi się później w czerwone owoce przypominające z wyglądu wiśnie. Owocuje już w trzecim roku od rozpoczęcia uprawy. W owocach znajdują się pestki zwykle po dwie, które się wydobywa, suszy, a następnie praży w temperaturze około 200 st./C otrzymując właściwe dobrze nam znane ziarna kawy, z których po zmieleniu otrzymujemy wspaniały, ożywczy napój - kawę, w języku tureckim nazywaną – kahve lub w arabskim - quahwa o charakterystycznym aromacie i wyglądzie. Występują w zasadzie dwa gatunki ziaren:
Arabica (Coffea Arabica), która jest źródłem ziaren do przyrządzania 80% napojów na świecie. Drugim gatunkiem jest Robusta (Coffea canephora). Arabica uprawiana jest w terenach wyżynnych na wysokości ok. 500-1200 metrów. Natomiast Robusta występuje na terenach nizinnych.