Jesz i chudniesz! Poznaj produkty, które mają ujemny bilans energetyczny

Krzysztof Jagielski
19.06.2017

Każdy wie, że nadwaga jest efektem nieprawidłowej diety (jedzenia w nadmiarze) i braku ruchu (czyli uniemożliwienia organizmowi spalenia nadmiaru kalorii). Są setki tzw. cudownych diet, które mają jeden wspólny mianownik: po ich zakończeniu waga wraca do dawnego stanu. Zamiast więc katować się dietami, lepiej jest podejść świadomie do zbudowania zdrowego jadłospisu. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele produktów ma ujemny bilans energetyczny, co oznacza, że można je jeść bez ryzyka przybrania na wadze. W naszym poradniku znajdziesz przykłady najlepszych produktów tego typu.

Czym są produkty z ujemnym bilansem energetycznym?

Popularnie mówi się o nich, że mają ujemne kalorie. Oznacza to, że dostarczają one organizmowi mniej kalorii, niż ten potrzebuje na ich strawienie i wydalenie. Spożywanie takich produktów prowadzi do powstania tzw. ujemnego bilansu kalorycznego. Głównymi składnikami dostarczanymi do organizmu są woda, witaminy i błonnik.

Gros produktów z ujemnym bilansem energetycznym stanowią warzywa i owoce. Ich jedzenie, nawet w dużych ilościach, oznacza nikłe ryzyko przybrania na wadze. Jednak dieta nie może być oparta wyłącznie na takich produktach, ponieważ doprowadziłoby to do skrajnego wyczerpania organizmu.

Najsmaczniejsze produkty z „ujemnymi kaloriami”

Listę otwiera sztandarowy produkt z tej grupy, czyli grapefruit. Ten owoc w większości składa się z wody – resztę stanowi błonnik. Dzięki temu po zjedzeniu grapefruita czujemy się najedzeni i długo nie mamy ochoty na kolejny posiłek. Właśnie dlatego jest to bardzo polecana przekąska. Warto również podkreślić, że jedzenie grapefruitów obniża poziom złego cholesterolu we krwi i reguluje trawienie.

Kolejnym produktem z ujemnym bilansem energetycznym jest seler naciowy, który w 75% składa się z wody (w 25% z błonnika). Seler jest bogatym źródłem witamin A, C i K, a także naturalnych antyoksydantów korzystnie wpływających na układ krążenia.

Pomidory są smaczne, bardzo zdrowe i świetne w diecie niskokalorycznej – w 100g tego warzywa znajduje się tylko 18 kalorii. Ponadto pomidory zawierają likopen, a więc składnik hamujący rozwój komórek nowotworowych.

Teraz coś dla fanów ostrych smaków. Papryczki chili są znakomitym produktem dla osób, które dbają o linię. Nie dość, że posiadają ujemny bilans energetyczny, to jeszcze przyspieszają spalanie kalorii, i to aż o 25%!

Na koniec trzeba jeszcze wymienić szpinak, sałatę i jarmuż, a więc podstawowe warzywa z zielonymi liśćmi. Są one bogatym źródłem błonnika, a tym samym ułatwiają trawienie i są bardzo sycące.

Każdy z tych produktów możesz jeść w praktycznie nieograniczonych ilościach. Pamiętaj jednak, aby Twoja dieta była zbilansowana, czyli zawierała również produkty z dodatnim bilansem energetycznym, niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie