Kto z nas nie lubi herbaty? Większość Polaków nie potrafi wyobrazić sobie bez niej dnia. Pijemy ją najczęściej ze względu na jej wyśmienity smak, ale warto też wiedzieć, że herbata w zależności od gatunku ma bardzo wiele wartościowych składników.
W herbacie znaleźć można wiele różnych związków, które wpływają na organizm człowieka. To między innymi teina, która jest odpowiednikiem kofeiny i wzmacnia koncentrację i pobudza, również herbata zwiera dużo flawonoidów, które mają właściwości antyoksydacyjne i chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Ponadto zawiera duże ilości witamin B1 i B2, C, A i K, a także fluor, wapń, potas, żelazo i cynk.
Herbata pozytywnie oddziałuje na różne układy w ciele. Badacze wykazali, że ma ona dobry wpływ na serce, ponieważ zawarte w niej flawonoidy zmniejszają ryzyko zawału serca. W tym celu najlepiej pić herbaty zieloną i białą, które zawierają ich najwięcej. Herbata również stymuluje pracę układu krążenia i pomaga w obniżaniu poziomu złego cholesterolu.
Picie herbaty jest też dobre dla układu pokarmowego i moczowego. Herbaty, za wyjątkiem czarnej, polecane są osobom mającym nadkwasotę żołądka. również herbata usprawnia trawienie i pozwala na pobudzenie do pracy nerek i dróg moczowych – jest delikatnym środkiem moczopędnym.
Warto też pamiętać o tym, że bardzo wiele pozytywnych właściwości posiadają herbaty ziołowe oraz herbata owocowa, które teoretycznie nie mogą być nazywane herbatami, ponieważ nie powstają one z liści rośliny nazywanej herbatą chińską (Camellia sinensis).
W sprzedaży znaleźć można wiele różnych herbatek ziołowych, które są w stanie pomóc w wielu problemach zdrowotnych, na przykład zalecane są na trawienie, nadciśnienie czy też na odchudzanie. Z kolei herbata owocowa, która bazuje przede wszystkim na suszonych owocach i dodatkach, także zawiera dużo wartościowych składników – witamin, minerałów, przeciwutleniaczy. przykładowo herbata z aronii obniża ciśnienie i ma właściwości przeciwzapalne, a herbata z żurawiny chroni przed infekcjami dróg moczowych.
Artykuł partnera.