Jakie sztućce kupić?

Piotr Kowalczyk
11.09.2019

Na początku był nóż. To od niego wszystko się zaczęło. Potem pojawiła się łyżka, która w średniowieczu była naprawdę ekskluzywnym towarem. Potem przyszedł czas na widelec, który najpierw pojawił się na arystokratycznym stole. W kolejnych wiekach udoskonalano sztućce, pojawiały się one w kolejnych domach, aż w końcu stały się jednym z artykułów pierwszej potrzeby. Już dawno zrezygnowano ze sztućców z aluminium, niestety jednak te pojawiające się w supermarketach nie wyróżniają się wysoką jakością. Jak więc kupić dobre sztućce?

  1. Postaw na dobry materiał
  2. Sztućce - jaki zestaw kupić?

Postaw na dobry materiał

Producenci sztućców proponują akcesoria wykonane z bardzo różnych materiałów: od stali, srebra i złota, przez teflon i drewno. Jeśli natomiast posiadasz w domu choćby jedną łyżkę lub nóż z aluminium, czym prędzej go wrzuć, ponieważ materiał ten może być szkodliwy dla zdrowia. Najpopularniejszym materiałem na sztućce jest niewątpliwie stal nierdzewna, czyli stop żelaza, węgla i chromu (z ewentualnym dodatkiem niklu). Najczęściej stosuje się stal chromowo-niklową oznaczaną symbolem 18/10, co odpowiada kolejno procentowej zawartości chromu i niklu. Sztućce wykonane ze stali nierdzewnej wyróżniają się odpornością na uszkodzenia, wysokie i niskie temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że osoby uczulone na nikiel nie powinny korzystać z takich sztućców. Zarówno sztućce pozłacane, srebrne lub złote są bardzo eleganckie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że za ten styl trzeba niestety słono zapłacić. Jeśli już decydujesz się na srebrne sztućce postaw na te o wysokiem próbie (999, 925, 875). Tytan wykorzystuje się najczęściej do sztućców turystycznych, teflonem pokrywa się łyżki do sosów i chochle, z drewna natomiast wykonuje się osłonki trzonów sztucców. Inne tworzywa sztuczne są co prawda tańsze od stali, srebra czy tytanu, są jednak nietrwałe, mało estetyczne, łatwo się niszczą i topią. 

Sztućce - jaki zestaw kupić?

Zarówno nowoczesne, jak i klasyczne sztućce najlepiej kupować od specjalizujących się w ich wykonaniu producentów. Można oczywiście postawić na najprostszy zestaw (dla 4 lub 6 osób) składający się z łyżki, widelca, noża. Zestawy mogą być jednak zdecydowanie bardziej rozbudowane. Sztućce na prezent pakowane w drewniane pudełka mogą zawierać dodatkowo widelczyki do ciasta, łyżeczki. Mogą pojawić się w nich noże do steków, widelce półmiskowe (do nakładania wędlin lub serów). Eleganckie sztuće można uzupełnić o zestawy do sałatek - łyżki i widelce do sałatek. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie